724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

4 kroky ke správnému výběru plnospektrální LED žárovky

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 29.4.2024

Doba čtení

Zajímáte se o zdravý životní styl a záleží vám na tom, jakému světlu se doma či v práci vystavujete? Pak si určitě vyberete z naší nabídky plnospektrálních LED žárovek, které vašemu fyzickému i psychickému zdraví přinesou řadu benefitů. Plnospektrální LED žárovky vyzařují zdravé světlo podobající se slunečnímu záření a vy se tak i uvnitř domu budete cítit, jakoby na vás svítilo přirozené denní světlo. Nevíte si rady, jakou žárovku vybrat? Nevěšte hlavu. Popsali jsme pro vás 4 hlavní faktory, díky kterým se v naší nabídce snadno zorientujete.

1. Závity a patice

Základním kritériem při výběru plnospektrálních LED žárovek jsou patice a závity. Při špatné volbě totiž nebudete moci novou žárovku do vašeho svítidla vůbec použít. Pečlivě si tedy zkontrolujte, pro jaký typ žárovky je objímka svítidla přizpůsobena.

Žárovku se závitem poznáte tak, že se do objímky svítidla šroubuje. Naopak žárovka s paticí má dva výstupky, které se do objímky zasouvají a následně se žárovka upevní pootočením. Zatímco číslo u označení závitu (například E27) představuje jeho průměr v milimetrech, číslo u patic (například GU10) značí vzdálenost mezi dvěma výstupky. Na obrázku níže jsou znázorněny 3 nejčastěji používané typy LED žárovek, tedy se závitem E27, závitem E14 a paticí GU10.

 

Porovnání tvaru plnospektrálních LED žárovek řady Sun@Home Ledvance

2. Umístění plnospektrální LED žárovky v závislosti na výkonu (W) a světelném toku (lm)

Obě veličiny udávají, jaké množství světla plnospektrální LED žárovka vyzařuje. Zjednodušeně lze říct, že s rostoucí výkonností zároveň stoupá i světelný tok a tedy celková svítivost žárovky. Tyto parametry jsou pak stěžejní pro správné umístění. Pokud tedy chcete například nasvítit pracovní stůl v kanceláři, zvolte žárovku s vyšším výkonem, třeba plnospektrální LED žárovku euroLighting E27 8W 4000K. Naopak v případech, kdy budete chtít nasvítit třeba jen menší chodbu, vystačíte si s méně výkonnou žárovkou.

V popisu každé plnospektrální LED žárovky pak naleznete část věnující se jejímu použití, kde uvádíme naše doporučení v podobě ikon pro její umístění.

3. Teplota barvy světla (K)

Tento parametr nazývaný také teplota chromatičnosti má úzkou spojitost s doporučenou dobou používání. Ve vaší domácnosti nebo podniku byste měli mít 3 odlišné světelné scény rozdělené podle jednotlivých částí dne.

Plnospektrální LED žárovky určené pro denní svícení s teplotou barvy v rozmezí 4000 K–6500 K používejte ráno, dopoledne a časně odpoledne. Večer, před spánkem a v době polední pauzy pak doporučujeme používat LED žárovky s minimálním obsahem modré složky světla. Tyto LED žárovky určené pro večerní svícení mají teplotu chromatičnosti v rozmezí 1600 K–2400 K. Úplně nejlepší jsou pak pro večerní a noční svícení LED žárovky bez modrého světla, které u nás rovněž najdete.

Na obrázku pak můžete vidět, jak se s rostoucí teplotou barvy mění zabarvení světla z teplé žluté na studenou bílou.

4. Stmívatelnost a možnost měnit teplotu barvy (TW)

Kromě žárovek, jež lze zapínat a vypínat naleznete v naší nabídce také chytré plnospektrální LED žárovky. Ty umožňují pomocí mobilní aplikace měnit intenzitu osvětlení (stmívatelnost) a teplotu barvy světla (TW).

V předchozím bodě jsme se zmínili o tom, že doporučujeme mít v domácnosti 3 odlišné světelné scény. Inteligentní plnospektrální LED žárovky s možností změny teploty barvy a intenzity osvětlení spadají do kategorie svítidel pro celodenní svícení, neboť umí vytvořit scénu pro denní, večerní i noční osvětlení. Na videu níže si pak můžete prohlédnout, jak například chytrá plnospektrální LED žárovka SUN@Home GU10 4,9W 2200-5000K dokáže měnit teplotu barvy vyzařovaného světla a intenzitu osvětlení. Pomocí kompatibilní aplikace LEDVANCE SMART+ WiFi můžete takto ovládat všechna svítidla řady Sun@Home od Ledvance.

 

 

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 8 let. Za tu dobu zpracoval více jak 500 návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se