724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Aplikace Philips Hue

Kategorie: Návody a pomoc

Datum zveřejnění: 24.11.2022

Doba čtení

Ať už rozbalujete svou první žárovku Philips Hue nebo rozšiřujete chytré osvětlení do celé domácnosti, aplikace Philips Hue je tady zdarma pro vás. Pojďte se s námi podívat na základní informace a tipy k nastavení aplikace.

Co se v článku dozvíte?

  • Jak aplikaci stáhnout.
  • Jaké funkce aplikace nabízí.
  • Nejčastější otázky a odpovědi.

Aplikace Philips Hue je tady nyní pro všechny, kteří si chtějí doma užít osvětlení z řady Hue a nezáleží, jestli mají k dispozici Bridge nebo jen Hue žárovky. Pokud s chytrým osvětlením začínáte a máte nakoupeny své první žárovky Philips Hue, postačí vám k jejich nastavení využít připojení Bluetooth. Dříve nabízená aplikace Philips Hue Bluetooth vás nyní sama přesměruje do vylepšené aplikace Philips Hue.

Stáhnutí aplikace

Aplikaci si můžete stáhnout zdarma v obchodech Google Play i App Store. Pro stáhnutí aplikace v obchodě Google Play budete potřebovat smartphone s operačním systémem Android ve verzi 8.0 a novější. Věrní zákazníci Applu pak budou potřebovat operační systém iOS ve verzi 13.0 a novější.

Srovnání ovládání pomocí Philips Hue a Bridge vs. Philips Hue s připojením Bluetooth

Pokud se teprve rozhodujete, která možnost zapojení je pro vás ta pravá, tak pro vás máme tabulku se základními rozdíly v ovládacích funkcích. Vedle toho musíme připomenout, že žárovky podporující připojení pomocí Bluetooth komunikují společně na krátkou vzdálenost, ideálně tedy v 1 místnosti v max. počtu 10 ks. Jejich ovládání skrze aplikaci je omezené zejména v možnostech automatizace, kde nastavíte pouze přednastavenou možnost proouzení nebo usínání. Pokud do své domácnosti připojíte Hue Bridge, pak se vnitřní komunikace mezi zařízeními mění na ZigBee. Tato bezdrátová komunikace pak rozšiřuje možnosti v počtu zařízení, vzdálenosti jejich umístění i funkcích světelných scén a automatizací.

Philips Hue a Bridge
Philips Hue s připojením Bluetooth
Maximální počet svítidel 50 10
Řada celá domácnost 1 místnost
Hlasové ovládání Ano (Google Assistant a Amazon Alexa) Ano (Google Assistant a Amazon Alexa)
Stmívání bez instalace ANO ANO
Kompatibilní se stmívačem Hue Dimmer switch ANO ANO
Nastavování časovačů ANO ANO
Světelná schémata ke každodenním činnostem
ANO ANO
Automatizace probouzení a usínání
ANO ANO
Automatizace světel pomocí harmonogramů ANO
Konfigurace inteligentního příslušenství Hue ANO
Ovládání i mimo domov ANO

Nový design, nové zážitky

Jak už jsme naznačili v úvodu, aplikace Hue nyní zastupuje i aplikaci Hue Bluetooth. Vše tak nyní najdete  přehledně na jednom místě. Díky intuitivnějšímu rozhraní, které ladí s tím, jak svoje chytrá světla používáte, je nová aplikace rychlejší a elegantnější. S pomocí telefonu tak můžete pohodlně ovládat všechna svítidla.

Plno užitečných funkcí

Jednoduše se dostaňte ke světelným scénám z několika zařízení, stačí se jen přihlásit na svůj Bridge. Automatizace „doma“ a „mimo domov“ mohou aktivovat všichni v domácnosti. Díky těmto i dalším funkcím budete mít všechno dokonale pod kontrolou. S využitím „geofencingu“ pro více uživatelů můžete nastavit, aby automatizace Příchod domů a Odchod z domova mohlo aktivovat více lidí. Je někdo doma? Aplikace ví, že má nechat světla rozsvícená.

Organizace místností a zón

Když si světla seskupíte do místností a zón, budete je moci ovládat podle toho, kdy a kde je budete potřebovat. Můžete například rozdělit pokoje v domě do nastavených místností a ty potom sdružit do zóny, která bude ovládat celé patro. Nebo vytvářet zóny uvnitř místnosti a ovládat tak stropní světla a jídelní kout nezávisle na sobě.

Galerie scén Hue: profesionální i vlastní osvětlení

V galerii scén Hue máte přístup k celé knihovně světelných scén. Můžete vyzkoušet různé populární scény, jako je Arktická polární záře, Západ slunce nad savanou, Smaragdový ostrov nebo Mořský úsvit. Každou světelnou scénu v galerii scén Hue vytvořili odborní designéři osvětlení. Aplikace Hue vám jejich profesionální práci přinese přímo domů. Ke všem scénám z galerie scén Hue se dostanete na jedné obrazovce a jedním klepnutím je můžete nastavit pro jakoukoli místnost nebo zónu. Osvětlení si můžete přizpůsobit pomocí vlastních obrázků nebo barev a jasu. Takto nastavené scény je možné uložit a kdykoli použít.

Přirozené usínání a probouzení

Světla můžete nechat ztlumit, když usínáte, a při vstávání zase zvolna a jemně rozjasnit – je to mnohem příjemnější než protivný pípající budík. Stačí si nastavit automatizaci pro probuzení nebo usnutí.

Automatizace

Automatizace nemusí znamenat jen nastavení samovolného osvětlení před probuzením nebo usínáním. S Philips Hue Bridge můžete tvořit vlastní automatizace a přizpůsobit tak osvětlení zcela vašim potřebám. Nejste si jistí nastavením vlastní automatizace? Nevadí, v aplikaci v záložce Automatizace naleznete odkaz do knihovny Hue Labs. Zde se ukládají vyladěné a prověřené automatizace, které si do jisté míry můžete donastavit. Celá knihovna je v neustávajícím procesu vývoje a rozšiřování, proto se vyplatí prozkoumat její možnosti.

Z našeho pohledu zdravého osvětlování bychom chtěli upozornit zejména na automatizaci nazvanou Time-based light nebo Feel Better With Light. Tuto automatizaci naleznete na konci seznamu Formulas v Hue Labs a umožní vám nastavení osvětlení v souladu s cirkadiánním rytmem.

Další možnosti ovládání zařízení Philips Hue

Vedle aplikace Hue můžete od společnosti Philips najít také aplikaci Hue Sync, která vám umožní spustit prostředí Philips Hue Entertainment pro hrátky s RGB světly. Dále je pak možné používat i aplikace třetích stran, které vám pomohou spojit kompatibilní produkty i jiných výrobců, jde např. o placenou aplikaci Hue Essentials. Zde je ale nutné předem ověřit kompatibilitu různých systémů.

Pokud mluvíme o chytré domácnosti, nemůžeme opomenout zmínit možnosti hlasového ovládání s pomocí nejrozšířenějších domácích asistentů Amazon Alexa, Apple Home Kit, Google Asistent. Po spárování můžete světla ovládat pomocí jednoduchých hlasových příkazů, například „Alexo, ztlum světla“ nebo „Hej Google, zapni stolní svítidlo”.

Nejčastější otázky a odpovědi

Nastavení aplikace Hue vám umožní vytvořit jednoduché i složitější světelné scény, zautomatizovat jejich chování v určitých časech a měnit tak lehce atmosféru domova. Při všech nových instalacích se ale vždy najde nějaký zádrhel, proto zde přidáváme odkaz na nejčastější otázky a odpovědi, které vám mohou pomoci. Na kanálu YouTube pak můžete najít instruktážní videa v anglickém jazyce.

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Chcete si ještě počíst?

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se