724 792 080
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Biohacking aneb posuňte své zdraví o kousek výš

Kategorie: Zdravé tělo, zdravá mysl

Datum zveřejnění: 1.6.2023

Doba čtení

Dalším fenoménem v dnešní moderní době, je kromě dlouhověkosti (longevity) i samozřejmě biohacking. Ono to totiž na sebe všechno pěkně navazuje a hned si povíme jak a proč.

V článku se dočtete:

  • Co je to biohacking
  • Rozdíl mezi klasickou medicínou a biohackingem
  • Jak jít zdravému životu naproti

Prvně ale, co to ten biohacking je? Biohacking je vlastně druh experimentu v oblasti zdravého životního stylu, který nám pomáhá porozumět vlastnímu tělu.  Zní to jednoduše, že? Ale jak na to? Takže, v praxi to znamená, že se vědomě zajímáme o to, co např. jíme, jak dýcháme, v jakém prostředí žijeme, jaké světlo používáme a jak spíme. Celkem normální záležitosti, že ano… A teď ruku na srdce, kdo to tak ale dělá? Kdo se zkoumá, zapisuje si o sobě něco, či se třeba i měří?

Tak schválně, bývá vám často zima? Co třeba vyzkoušet metodu otužování? A co strava, cítíte se po jídle plní energie a vaše bříško je spokojené? Že ani ne? A zkusili jste si třeba pohrát s půsty? No a co třeba takový spánek? Jak se vám spí? Zkrátka a dobře jde tu o to, že hodně z nás si prostě zajde k doktorovi, když nás něco trápí. Zcela nejjednodušší a možná i nejrychlejší cesta, ano. Naopak tomu biohacking se stejně jako longevity opírá o naše přirozené fungování, takže žádné léky a doktoři, ale příroda!

Zastavme se ale teď u zmíněného spánku. Víte, proč nemůžeme usnout a nebo se nám i špatně spí? Často za to může modré světlo. Pokud totiž dvě hodiny před usnutím koukáme třeba na televizi, pracujeme na počítači, jsme na telefonu bez filtru modrého světla a nebo svítíme žárovkami s teplotou barvy 2500K a více, právě modré světlo vycházející z těchto zařízení blokuje spánkový hormon, tzv. melatonin. A protože kvůli tomu máme melatoninu velmi málo, tak si naše tělo myslí, že je stále ještě den. No a to je ten kámen úrazu! Naštěstí je tu ale biohacking. Ten nám totiž v tomto může pomoci. Jak? Stačí, když zmíněné zařízení přenastavíme na režim bez modrého světla (zde máme aplikaci pro Android a tu videonávod pro vlastníky Apple). Zcela nejideálnější ale je, když budeme pravidelně a vědomě tato zařízení večer odkládat a tento čas využijeme spíše na četbu, meditaci, deskové hry nebo jiné, klidnější aktivity. A když si k tomu budeme ještě svítit žárovkami bez modrého světla, máme vyhráno! Tímto se totiž naše tělo „přepne“ do večerního režimu a začne tak pomalu vnímat přicházející noc a s tím spojený i náš zmíněný spánek.

Dalšími super pomocníky jsou pak ještě noční světýlka. Ty nejen, že neobsahují zmíněné modré světlo, ale mají ještě ke všemu extrémně nízkou spotřebu a svítí navíc jen během noci, a to opravdu decentně nízkou intenzitou. Díky tomu vám žádným způsobem nenaruší vytoužený spánek, takže naše tělo může zcela přirozeně fungovat, i když se třeba náhodou v noci probudíme žízní, nebo si potřebujeme dojít na toaletu.

Jak vidíte, tak osvětlení hraje pro naše přirozené fungování zcela zásadní roli. Je ale i skvělým biohackem, který nám může pomoci s řadou dalších benefitů zdravého osvětlení a celkově tak ke zdravému životnímu stylu. Tak co vy na to, půjdeme společně do toho?

Autor tohoto článku:

Jana Malá

poradce na designová osvětlení, grafik, fotograf a sockař

Janča je umělecká duše. Od mala kreslí a maluje, píše a zajímá se o estetično. Pracovala několik let jako Visual merchandiser pro nábytkářskou společnost, nyní se věnuje designovému osvětlení, našemu blogu a sociálním sítím. Jestli si nejste jistí ve výběru svítidla, nebo chcete poradit celkově s designem vaší domácnosti, napište Janči!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se