Cílem zdravého umělého osvětlení je napodobit venkovní světelné podmínky tvořené sluncem a měsícem. Během dne, kdy sluneční paprsky procházející naši atmosférou a vytváří jasnou modrou oblohu, zdravé osvětlení napodobuje právě světelné parametry oblohy a slunce. Naopak po západu slunce, kdy už přirozené světlo vychází z měsíce, je důležité použít takové osvětlení, které bude našemu tělu dávat signál, že je večer.
Co se v článku dozvíte?
- Jak poznat, kdy používat daná svítidla
- Proč je důležité rozlišovat dobu používání svítidel
- Proč měříme slunce a oblohu
U našeho osvětlení můžete najít „Doporučenou dobu používání„, díky které poznáte zda se jedná o osvětlení napodobující denní podmínky nebo večerní, případně noční osvětlení zajišťující kvalitní spánek a pevný cirkadiánní rytmus.
Z osvětlení, které jsou na dnešním trhu dostupné, nejvíce napodobuje denní světlo tzv. plnospektrální LED osvětlení s vysokým CRI95+. Produkty plnospketrálního osvětlení si můžete prohlédnou na našem eshopu.
Abychom dobře znali parametry přirozeného světla, ke kterému se kvalitním zdravým osvětlením snažíme přiblížit, opakovaně provádíme měření slunce a oblohy. Během léta 2021 jsme pomocí spektroradiometru hned několikrát měřili západ slunce. Čidlo přístroje bylo, stejně jako objektiv, natočeno směrem na slunce.
Čidlo spektroradiometru natočeno směrem na slunce, stejně jako objektiv kamery.
Západ slunce ze dne 29.7.2021
Západ slunce ze dne 10.8.2021
Západ slunce ze dne 14.8.2021
V případě zájmu o data z měření nás kontaktujte. Rádi je na vyžádání zdarma poskytneme.
Autor tohoto článku:
světelný technik a odborník na zdravé osvětlení
Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!