724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Parametry zdravého svítidla: 1. díl – Úvod

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 16.7.2021

Doba čtení

Parametry zdravého svítidla? Co to je? A k čemu mi to je? Zákazníka, který si chce nakoupit zdravé osvětlení do své domácnosti nebo kanceláře tyto paramtery netankují a není potřeba, aby jim vůbec rozuměl či je znal. Avšak pro nás ve Svítím pro tebe je to alfa omega zdravého svícení.

V článku se dočtete:

  • co je to biohacking
  • rozdíl mezi klasickou medicínou a biohackingem
  • jak jít zdravému životu naproti

Ve zkratce se jedná o soubor metrik a metodik (říkejme jim nadále parametry), které vzniknou měřením spektrálního složení světla a následným výpočtem.

My ve svitimprotebe.cz měříme světlo pomocí speciálního spektroradiometru, který nám přímo ukáže spektrální složení světla a některé další parametry. Samozřejmostí je u nás i měření pomocí flikrmetru, díky kterému dokážeme určit, zda nedochází ke kolísání jasu světla, tedy k nepříjemnému blikání.

Proč má smysl se jimi zabývat?

Parametry zdravého svítidla obecně hodnotí vliv světla na člověka, konkrétně jeho působení na nevizuální systém vnímání světla. Pokusím se to trochu přiblížit: světlo, které dopadá na sítnici našeho oka, putuje do mozku do dvou různých míst. Jedním místem je zrakové centrum, kde se tvoří obraz a zprostředkovává samotné vidění, tedy vizuální systém. Druhým místem jsou SCN, hlavní biologické hodiny našeho těla, a epifýza. Ta řídí hladiny hormonů v těle. SCN a epifýza dohromady tvoří nevizuální systém. Parametry zdravého svítidla tedy hodnotí to, jak světlo působí na SCN a epifýzu. Naše biologické hodiny, stejně jako regulace hormonů melatoninu, serotoninu nebo kortizolu totiž výrazně ovlivňuje kvalitu spánku, emoce, produktivitu, ukládání vzpomínek, ale také důležité načasování pravidelných procesů v těle.

A proč bychom se měli zabývat vlivem světla na hladinu hormonů a biologické hodiny? Nevizuální systém, tedy SCN a epifýzu, si můžeme představit jako hlavního dirigenta našeho těla, který mu dává příkazy, co aktuálně dělat. Výrazně tedy ovlivňuje naše zdraví, spánek i náladu. Špatná světelná hygiena, která našeho dirigenta ruší, může mít mnoho negativních účinků včetně rizika vzniku civilizačních chorob, jako je například obezita, kardiovaskulární onemocnění, rakovina prsu nebo prostaty. Naopak správné svícení má mnoho benefitů včetně lepší kvality spánku nebo podpory imunity.

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se