Objektem tohoto návrhu je rodinný dům ve Valašské Bystřici. Projekt se zabývá revitalizaci osvětlení prvního podlaží domu, která by se měla realizovat zároveň s celkovou rekonstrukcí domu. Cílem návrhu je vytvoření zdravé biodynamické osvětlovací soustavy, která klade důraz na:
1. napodobení denního světla,
2. použití svítidel určených pro „zdraví a pohodu“,
3. dostatečnou intenzitu osvětlení pro jednotlivé úkony,
4. použití vhodné barvy světla (teploty chromatičnosti) ve vhodný čas,
5. energetickou náročnost budovy.
Osvětlovací soustava je plnohodnotným prvkem chytré domácnosti domu. Lze ji ovládat ze smartphonu, PC nebo ovladacího panelu umístěného v domě na zdi. Součásti zdravé biodynamické osvětlovací soustavy rodinného domu jsou dva typy senzorů, viz níže. Senzory posílají aktuální informace o dením světle do řídícího systému chytré domácnosti. Ten na základě dat ze senzorů upravuje intenzitu vnitřního osvětlení, resp. osvětlenost, tak, aby docházelo k napodobení denního světla a úspoře energie:
A. Vnitřní senzor intenzity světla pronikajícího do místnosti – podle množství denního světla aktuálně vnikajícího do místnosti se automaticky upravuje intenzita umělého osvětlení. Při velkém proslunění místnosti se intenzita osvětlení automaticky sníží a dochází tak ke značné úspoře elektrické energie.
B. Vnitřní pohybový senzor – na základě pohybové aktivity v dané místnosti se osvětlovací soustava plynule sama vypíná nebo zapíná.
Žárovka Oranžovka - návrat k přirozenému světlu
Prohlédnout