724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Světelná terapie

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 13.9.2021

Doba čtení

Terapie jasným světlem se používá k překonání sezónní afektivní poruchy (SAD) po celá desetiletí. Podle mezinárodně uznávaného americké lékařského výzkumného centra Mayo Clinic v Minnesotě je světelná terapie dokonce hlavní formou léčby SAD. Zjistěte, v čem tkví hlavní přínosy této zázračné metody.

 

Co je světelná terapie?

Světelná terapie (či fototerapie) probíhá pomocí vystavení se specifické vlnové délce světla po předepsanou dobu každý den.

Světelná terapie proti sezónní afektivní poruše (SAD)

Terapie jasným světlem se používá k překonání sezónní afektivní poruchy (SAD) po celá desetiletí. Podle mezinárodně uznávaného americké lékařského výzkumného centra Mayo Clinic v Minnesotě je světelná terapie dokonce hlavní formou léčby SAD. Tradičně se používá terapie bílým světlem, výzkum však ukázal, že ještě účinnější je zelené světlo (Oren et al, 1991).

Jak se používá fototerapie v boji proti SAD

Sezónní afektivní porucha (SAD), všeobecně označovaná jako zimní blues, se vyznačuje podrážděností a špatnou náladou v důsledku nedostatečného slunečního záření v zimních měsících. Mezi symptomy patří ztráta energie, přibírání na váze či porucha soustředění.

Ve chvíli, kdy oči zachytí světlo, vysílají signál do mozku, který díky produkci hormonů v těle pomáhá řídit váš denní rytmus. Světlo dopadající na lidské oko přímo ovlivňuje hladiny hormonů v těle a tím i náladu a zdraví. Vhodná světelná terapie má proto pozitivní účinek na vaši náladu a dodá vám více energie.

Přenosná světelná terapie proti SAD

Přenosné brýle vám dají výhodu jasného světla s minimálním zásahem do vašeho života, což pomůže porazit zimní blues kdykoliv a kdekoliv.

Terapie zeleno-modrým světlem proti zimnímu blues

Re-Timer používá zeleno-modré světlo, což je nejefektivnější barevná kombinace proti SAD. Jedním z důvodů je i fakt, že oční bělmo s věkem žloutne a snižuje se jeho světelná propustnost. To neumožňuje modrému světlu proniknout do našeho oka. Jelikož většina přístrojů s bílým světlem se v boji proti sezónní afektivní poruše spoléhá na modrou vlnovou délku, ztrácí s věkem člověka na účinnosti. Proto je s přibývajícím věkem zelené světlo lepší alternativou. Přečtěte si více o Re-Timeru proti zimnímu blues.

Fototerapie na podporu spánku

Světelná terapie je přirozené řešení pro nastavení času spánku a probuzení se. Pokud nedokážete znovu usnout, probouzíte se brzy ráno (pokročilá fáze spánku) nebo nemůžete usnout večer (zpožděná fáze spánku), Re-Timer vám pomůže změnit spánek k lepšímu.

Pokud dopadne světlo na sítnici vašeho oka, tělo odpoví signálem mozku, aby se probudil a vy jste byli bdělí. Tento proces pomáhá vašemu tělu také určit čas spánku. Re-Timer fototerapeutické brýle používají světlo, aby pomohly pravidelnému rytmu mezi spánkem a bdělostí.

Jak může změnit světelná terapie váš spánek?

Množství melatoninu, hormonu vytvářeném v mozku, se během 24hodinového denního cyklu mění. Pro spánek je důležité večerní zvýšení hladiny melatoninu, což vede k pocitu ospalosti. Tato vysoká hladina melatoninu má také zaručit dostatečně hluboký a kvalitní spánek, po kterém se budete ráno cítit plní energie a plně odpočinutí. Moderní životní styl a faktory jako silné bílé světlo z mobilních telefonů a televizorů, alkohol nebo nadbytečné množství kofeinu [15] však tento přirozený cyklus narušují a nepřirozeně snižují večerní hladinu melatoninu v těle.

Vystavením našeho oka světlu se dají ovlivňovat tělesné hodiny, protože světlo potlačuje tvorbu melatoninu v těle. To nám umožňuje změnit dobu, kdy jsme unavení a tím pádem i změnit čas spánku.

 

Ranní terapie jasným světlem

Přizpůsobte své tělesné hodiny dřívějšímu rozvrhu za pomoci vystavení se jasnému světlu ráno.

Večerní terapie jasným světlem

Nejefektivnější způsob, jak přenastavit vnitřní tělesné hodiny pro pozdější spánek, je pomocí stimulace zraku jasným světlem ve večerních hodinách.

Terapie zeleno-modrým světlem proti nespavosti

Zeleno-modré světlo je dle vědeckých výzkumů efektivní při přenastavení vnitřních hodin a pro potlačení tvorby melatoninu (Lack et al. 2004).

Re-Timer fototerapie pro spánek

Používání Re-Timeru 30-45 minut (ráno či večer) vám pomůže řídit spánek přirozenou cestou.

PRO VÍCE INFORMACÍ SI STÁHNĚTE E-KNIHU ZDARMA

 

 

Jste připraveni zlepšit úroveň svého spánku?

ZAKUPTE SI RE-TIMER BRÝLE

  • garance vrácení peněz do 14 dnů
  • možnost odborné konzultace
  • sledování zásilky, celosvětové dodání

 

 

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Chcete si ještě počíst?

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se