724 792 080
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Tajemství dlouhověkosti

Kategorie: Zdravé tělo, zdravá mysl

Datum zveřejnění: 18.1.2023

Doba čtení

Cílem snad každého z nás je žít co nejlépe a co nejdéle. Co to ale v praxi znamená? A jak na to?

V článku se dočtete:

  • co je klíč k úspěchu ke dlouhověkosti
  • modré světlo a jeho účinky na nás
  • odlišnosti zdravého světla od konvenčního

Je vám asi jasné, že žádný konkrétní návod prostě není. Každé tělo je jiné, má i jiné potřeby a hlavně v jiné míře. Pokud mu ale dovolíme fungovat tak, jak je přirozeně nastaveno, jsme na té správné cestě. Klíčem k úspěchu je tedy, jak jinak, než zdravý životní styl. Oblíbené slovní spojení, které v sobě skrývá mnohé. Hlavně ale pro každého trochu něco jiného. Obecně je zdravý životní styl systém získávání a zlepšování zdravých návyků a tím pádem i postupným odbouráváním těch nezdravých. V čem tedy ale skutečně spočívá tajemství dlouhověkosti, tzv. longevity?

Zdravá strava, pohyb, kvalitní spánek, dostatečný přísun tekutin. O tom jste už slyšeli, že? Všichni ale dobře víme, že takové obecné návody prostě nefungují. Základem všeho je pravidelnost a vytvoření si rutiny. Když se tedy posuneme o úroveň dál, konkrétně se dostaneme třeba k vědomému půstu (tzv. fasting), saunování, otužování či chladové terapii, meditaci, omezení masa, mléčných výrobků (veganství) a jedení zelených potravin. A pak tu máme i omezení modrého světla, které na nás číhá snad všude. Vyzařují ho jak mobilní telefony a počítače, tak i interiérové a veřejné osvětlení, nebo někdy dokonce i domácí spotřebiče. Na tohoto strašáka doporučujeme používat přelepovací folii, která právě toto modré světlo blokuje. Dále doporučujeme spát v úplné tmě, k čemuž nám dopomohou např. černé, látkové rolety a na co rozhodně nesmíme zapomenout, tak je používání plnospektrálního zdravého osvětlení.

Zdravé osvětlení je takové, které je v souladu s našim biologickým (cirkadiánním) rytmem. V praxi to znamená: přes den studené bílé světlo, které je ideální na nabuzení organismu a ve večerních hodinách naopak světlo světlo teplé, žluté, které neobsahuje modrou složku světla a přirozeně se tak podobá hořící svíčce, která v nás vzbuzuje pocit uvolnění a pohody.

V našich domovech či kancelářích můžeme tomuto fenoménu dopomoci plnospektrálními žárovkami, které právě vyzařují světlo podobnému slunečnímu záření. Takové žárovky nám napomohou s kvalitou spánku, podpoří imunitu a celkově upevní cirkadiánní rytmus a zdraví, což vede právě k naší zmíněné dlouhověkosti. Na obrázcích se slidery níže se můžete sami přesvědčit, jak moc je plnospketrální LED osvětlení odlišné od toho běžného konvenčního. 

Jak vidíte, dlouhověkost, cirkadiánní rytmus a světlo jdou ruku v ruce. Nelze tedy očekávat výsledky, když budeme využívat jen něčeho a nebo jen někdy. Je zapotřebí uchytit celek a vytvořit si návyky a rutinu. Vše je v našich rukou, tak tomu pojďme naproti!

Autor tohoto článku:

Jana Malá

poradce na designová osvětlení, grafik, fotograf a sockař

Janča je umělecká duše. Od mala kreslí a maluje, píše a zajímá se o estetično. Pracovala několik let jako Visual merchandiser pro nábytkářskou společnost, nyní se věnuje designovému osvětlení, našemu blogu a sociálním sítím. Jestli si nejste jistí ve výběru svítidla, nebo chcete poradit celkově s designem vaší domácnosti, napište Janči!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se