Žárovka je základem osvětlení každé domácnosti. A pokud si doma chcete svítit zdravě, rozhodně by vám neměla chybět ani žárovka ORANŽOVKA bez modré složky. Nejenže svítí příjemnou, žluto oranžovou barvou, která interiéru dodá pohodovou atmosféru. Kromě toho také přispívá k rychlejšímu usínání, zkvalitní váš spánek a z dlouhodobého hlediska celkově zlepší kvalitu vašeho života.
V článku se dozvíte:
- Jak vybrat tu správnou žárovku bez modré složky, aby do vašeho svítidla pasovala?
- Proč se večer vyhýbat modrému světlu?
- Jak poznáte, že žárovka neobsahuje modrou složku?
Závit, nebo patice? To je, oč tu běží
Základním kritériem při výběru každé LED žárovky je zjistit, jakou má patici či závit. Při špatné volbě totiž nebudete moci novou žárovku do vašeho svítidla vůbec použít. Pečlivě si tedy zkontrolujte, pro jaký typ žárovky je objímka svítidla přizpůsobena.
A jak to zjistit? Je to snadné. Žárovku se závitem poznáte tak, že se do objímky svítidla šroubuje. Naopak žárovka s paticí má dva výstupky, které se do objímky zasouvají a následně se žárovka upevní pootočením. Na obrázku níže jsou znázorněny 3 nejčastěji používané typy LED žárovek, tedy se závitem E27, závitem E14 a paticí GU10. Zatímco číslo u označení závitu (například E27) představuje jeho průměr v milimetrech, číslo u patic (například GU10) značí vzdálenost mezi dvěma výstupky.
A řešení máme i pro ty, kteří si vybrali žárovku s odlišným závitem či paticí, než jaký pasuje do svítidla. Pokud byste zatoužili například po žárovce s určitým výkonem, kterou ale nevyrábíme v kombinaci s danou paticí či závitem, nevěště hlavu. Stačí využít naše redukce, díky kterým napasujete v podstatě jakoukoli žárovku do jakéhokoli svítidla. A máte po problému 😉
Jaký vybrat výkon?
Druhým klíčovým parametrem pro výběr té správné žárovky je její výkon, který jednoduše řečeno určuje, jaké množství světla žárovka vydává. A jak tedy správný výkon určit? Především podle toho, jak velký prostor chcete žárovkou osvětlit a pro jaké účely ji pořizujete. Zatímco do větších místností zvolte spíše výkonnější žárovku, do malé lampy u televize vám bohatě vystačí žárovka s výkonem 1W či 2W. V popisu každé plnospektrální LED žárovky pak najdete část věnující se jejímu použití, kde uvádíme naše doporučení v podobě ikon pro její umístění.
Proč se vyhýbat modrému světlu?
Modrá složka je sice součástí přirozeného denního světla i většiny běžného umělého osvětlení. Je třeba s ní však zacházet opatrně. Zatímco během dne nám modré světlo dobře poslouží, večer se naopak stává nežádoucím. Mezi jeho účinky totiž patří, že zvyšuje koncentraci a nabudí vás energií. A to jsou věci, které během dne jistě oceníte, večer ale potřebujete přesný opak, tedy zklidnit tělo i mysl a připravit se na spánek.
Účinky modrého světla během dne
✓ Zvyšuje koncentraci
✓ Nabudí vás energií
✓ Zvyšuje bdělost
✓ Přispívá k vyšší produktivitě
Účinky modrého světla ve večerních hodinách
× Přispívá k rozvoji poruch spánku a nespavosti
× Má negativní vliv na imunitu
× Zvyšuje krevní tlak a cholesterol
× Narušuje přirozený cirkadiánní rytmus
Kdy modré světlo omezovat?
Není to žádná věda. Pokud chcete svítit zdravě, snažte se jednoduše co nejvíce napodobit přirozené venkovní světlo. Zatímco ve dne je světla z oblohy víc a převládá v něm modrá složka, když se setmí, modrého světla ubude. Tím nás příroda automaticky přepne do režimu spánku.
Ideálně proto modrou složku začněte omezovat ve chvíli, kdy venku padne tma. Ne každému ale tento postup bude vyhovovat, obzvlášť v zimě, kdy slunce zapadá už v odpoledních hodinách. Jste noční sovy, kterým se nejlépe pracuje v noci? Anebo se vám nakupilo hodně práce a musíte dohánět resty ještě večer? Pokud potřebujete být produktivní i v pozdních hodinách, pak platí jednoduchá rada. Modré světlo vyřaďte zhruba 2 hodiny před usnutím.
Jak poznáte, že světlo neobsahuje modrou složku?
Již na první pohled si nejspíš všimnete, že na rozdíl od běžného denního osvětlení má světlo ORANŽOVKA bez modré složky žlutou až oranžovou barvu podobnou plamenu hořící svíčky. Pokud si ale chcete být stoprocentně jisti, že světlo skutečně neobsahuje žádnou modrou složku, podívejte se na jeho světlené spektrum. Tento parametr měříme u všech nabízených svítidel vlastními měřícími přístroji. Najdete ho u každého produktu na konci galerie obrázků.
Na obrázcích níže můžete vidět měnící se podíl modré složky světla s rostoucí teplotou barvy od 1600 K do 2700 K.
Množství modrého světla při teplotě barvy 1600 K. LED žárovka ORANŽOVKA bez modrého světla E14 2W 1600K neobsahuje žádnou modrou složku.
Množství modrého světla při teplotě barvy 1800 K. Takovou teplotou barvy svítí třeba LED žárovka Vintage E27 4W 1800K G200.
Množství modrého světla při teplotě barvy 2200 K. Takový poměr modrého světla najdete například u LED žárovky Ledvance E27 2,5W
Množství modrého světla při teplotě barvy 2700 K. Takový poměr modrého světla najdete třeba u Plnospektrální LED žárovka Emos E27 7,2W 2700K.
Odkud to všechno víme?
Všechny informace čerpáme z odborných zdrojů a publikací. Za prověření svítidel se pak zaručuje náš specialista na zdravé osvětlení Filip Ruml, který se tomuto oboru věnuje již řadu let. Vášeň pro zdravé osvětlení se v něm probudila už na vysoké škole. Také proto své studium zakončil diplomovou prací na téma „Návrh interiérového svítidla v trendu Human Centric Lightning“. Pokud se tedy chcete poradit ohledně zdravého osvětlení nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!
Autor tohoto článku:
copywriter