724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Jak omezit modré světlo na počítači nebo notebooku

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 20.8.2022

Doba čtení

Máte ve zvyku večer před usnutím sledovat na notebooku filmy či seriály? Anebo vás honí deadliny a musíte kvůli tomu pracovat dlouho do noci? Pak byste si měli dát pozor na to, aby displej vašeho počítače nevyzařoval modré světlo. Častým vystavováním se tomuto světlu ve večerních hodinách si totiž můžete zadělávat na problémy se spánkem. Sepsali jsme pro vás proto několik tipů na to, jak se těmto negativním vlivům vyvarovat.

Co se v článku dozvíte?

  • Jak nám modré světlo z počítačů zadělává na problémy se spánkem
  • Způsoby, jak omezit modré světlo na elektronických zařízeních ve večerních hodinách

Jak může světlo z monitorů narušit zdravý spánek

Nejen světlo z mobilních telefonů večer zhoršuje kvalitu spánku a negativně ovlivňuje zdraví. Mezi narušitele cirkadiánního rytmu patří také světlo z počítačů, notebooků, tabletů a televizorů.

Steven Lockley, výzkumník z Harvardu, který se zabývá spánkem například zjistil, že už pouhých 8 luxů světla může mít vliv na narušení cirkadiánního rytmu. Pokud si nedovedete představit, co se pod tímto číslem skrývá, pak si uveďme jednoduchý příklad. Zmíněných 8 luxů světla dostanete do svého oka například tím, že se budete ze vzdálenosti 1,3 metrů dívat na 14″ displej notebooku bez filtrace modrého světla (měřeno s HP Elitebook) nastavený na 100procentní jas. Při běžné pracovní vzdálenosti, kdy se na monitor díváme zhruba ze vzdálenosti 30 centimetrů pak dostáváte do oka kolem 100 luxů světla. Zde samozřejmě platí pravidlo, čím více monitorů a větší velikost displeje, tím více světla z nich vyzařuje.

A jak to vše ovlivňuje lidské zdraví? Možná víc, než si myslíte. Studie z roku 2016 z americké University of Vermont v Burlingtonu provedená na 600 dětech prokázala, že s delší dobou strávenou u displejů narůstá i pravděpodobnost problémů se spánkem a chováním.

Jak omezit modré světlo na elektronických zařízeních 

Prvním a nejlepším způsobem je elektronická zařízení v čase 2 hodiny před usínáním vypnout a věnovat se jiným činnosti. Poslední 2 hodiny každého dne, kdy jste vzhůru, lze strávit například hraním deskových her, povídáním si s rodinou nebo přáteli, čtením knížky či třeba ručními pracemi. A při tom si posviťte například některým z našich svítidel vhodných na večerní svícení, která váš organismus díky nižší teplotě barvy svícení zklidní a přispějí ke zdravému spánku.

Mnozí však musí prací na počítači nebo notebooku trávit čas i ve večerních hodinách těsně před spaním. Pro ty existuje druhý způsob, jak modré světlo omezit. Je jím program f.lux dostupný na https://justgetflux.com/. Program je velmi jednoduchý na ovládání a modré světlo obrazovky automaticky omezuje dle vámi nastaveného času vstávání. Využít jej navíc můžete na širokém spektru zařízení s operačními systémy Windows, Mac, Linux, Iphone, iPad i Android. A kdo za vznikem programu stojí? Je jím vynálezce známého softwaru Picasa na úpravu fotografií Michael Herf, díky kterému můžeme dnes f.lux používat pro osobní použití zcela zdarma.

Bílá obrazovka bez programu f.lux

LED displej notebooku HP Elitebook (100% jas).

 

Bílá obrazovka s programem f.lux

LED displej notebooku HP Elitebook (100% jas),
program f.lux nastaven na 1900K.

Na obrázcích výše je patrné, do jaké míry program f.lux modré a zelené světlo omezuje. Je však důležité myslet i na to, že zatímco večer a v noci je modré světlo nežádoucí, přes den je tato složka světla naopak potřebná. Částečně totiž nahrazuje modré světlo z oblohy a přes den má na lidský organismus pozitivní vliv. Ráno vás aktivuje, probouzí a zlepšuje náladu. Během dne pak člověka udržuje bdělého, koncentrovaného a aktivního. Doporučujeme tedy používat program f.lux spolu s nastavením jasu displeje zařízení tímto způsobem:

Ráno a přes den

Jas monitoru/obrazovky nastavit na 100 procent
Program f.lux nastavit na mód Ready to work (6500 K)

Večer (2h přes usínáním)

Jas monitoru/obrazovky nastavit na 10 procent a méně
Program f.lux nastavit na mód Bright before bed (1900 K)

Těm, kteří nemají v oblibě instalaci programů, pak může posloužit funkce Noční osvětlení obsažena v samotném operačním systému Windows. Ta se však chová na každém zařízení jinak, podle typu monitoru/displeje. Zatímco na některých displejích omezí modrou a zelenou složku úplně, na jiných typech pouze ze 70 procent. Při práci navečer bude ale vždy lepší funkce Noční osvětlení systému Windows než když modré světlo na svém zařízení neomezíte vůbec.

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se