724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Měření oblohy

Kategorie: Měření oblohy

Datum zveřejnění: 18.11.2021

Doba čtení

Cílem zdravého umělého osvětlení je napodobit venkovní světelné podmínky tvořené sluncem a měsícem. Během dne, kdy sluneční paprsky procházející naši atmosférou a vytváří jasnou modrou oblohu, zdravé osvětlení napodobuje právě světelné parametry oblohy a slunce. Naopak po západu slunce, kdy už přirozené světlo vychází z měsíce, je důležité použít takové osvětlení, které bude našemu tělu dávat signál, že je večer.

Co se v článku dozvíte?

  • Jak poznat, kdy používat daná svítidla
  • Proč je důležité rozlišovat dobu používání svítidel
  • Proč měříme slunce a oblohu

U našeho osvětlení můžete najít „Doporučenou dobu používání„, díky které poznáte zda se jedná o osvětlení napodobující denní podmínky nebo večerní, případně noční osvětlení zajišťující kvalitní spánek a pevný cirkadiánní rytmus.

Z osvětlení, které jsou na dnešním trhu dostupné, nejvíce napodobuje denní světlo tzv. plnospektrální LED osvětlení s vysokým CRI95+. Produkty plnospketrálního osvětlení si můžete prohlédnou na našem eshopu.

Abychom dobře znali parametry přirozeného světla, ke kterému se kvalitním zdravým osvětlením snažíme přiblížit, provádíme měření slunce a oblohy. Během léta 2021 jsme v Rožnově pod Radhošťem pomocí spektroradiometru opakovaně měřili oblohu. Čidlo přístroje bylo natočeno směrem na slunce. Objektiv jsme tentokrát nasměrovali jiným směrem, abychom detailněji zaznamenali i stav počasí. Ve videích níže se sami můžete podívat na to, jak se během dne, při západu nebo při východu slunce mění venkovní světelné podmínky.

Měření oblohy ze dne 8.7.2021

V případě zájmu o data z měření nás kontaktujte. Rádi je na vyžádání zdarma poskytneme.

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se