Každé svítidlo by mělo v ideálním případě věrohodně napodobovat přirozené světlo. Náš sortiment proto dělíme do třech světelných scén – denní, večerní a noční. Každá tato světelná scéna má odlišné světelné vlastnosti stejně jako obloha v různých částech dne. Speciální skupinou jsou pak chytrá svítidla pro celodenní svícení, která umožňují vytvářet všechny tři světelné scény.
Co se v článku dozvíte?
- Jaký vliv má sluneční záření na denní režim každého člověka.
- Jaké jsou odlišnosti mezi denní, večerní a noční světelnou scénu.
- Jaké benefity nabízejí chytrá svítidla určená pro celodenní svícení.
Ještě, než se dostaneme k tomu, proč doporučujeme mít v každé domácnosti tři různé světelné scény, pojďme společně rozebrat vliv světla na člověka z evolučního hlediska. Člověk jakožto živočišný druh se vyvíjel miliony let a po drtivou většinu této doby se řídil jeho denní režim podle východu a západu slunce, jediného přirozeného zdroje světla.
Střídání dne a noci zásadním způsobem ovlivňuje naše biorytmy. Můžeme tedy říct, že naše těla jsou naprogramována pro pobyt na denním světle s vysokou intenzitou osvětlení, která postupem dne s blížící se nocí klesá, až se dostane na nulovou hodnotu. S ranním rozbřeskem se začne intenzita osvětlení znovu zvyšovat a tento děj se opakuje každý den.
Přelomový okamžik v podobě počátku negativních účinků světla na lidské zdraví nastal společně s průmyslovou revolucí v průběhu 18. a 19. století, kdy se lidé začali přesouvat do továren s minimálním přístupem denního světla a zároveň začali pracovat na směny, díky čemuž byli vystavování světlu i během noci. V současnosti již většina z nás pracuje v uzavřených prostorách, a i když neděláme na třísměnný provoz, vystavujeme se přílišnému množství světla používáním elektronických zařízení a nesprávných svítidel ve večerních a nočních hodinách.
Narušení “zaběhlého systému” měnící se intenzity osvětlení během různých části dne v závislosti na slunečním záření má negativní dopady na naše zdraví. Podle několika vědeckých studií bylo potvrzeno, že výše zmíněné rušivé vlivy jsou jedním ze spouštěčů mnoha civilizačních chorob, mezi něž patří například cukrovka, Alzheimerova nemoc, nespavost, zánětlivé onemocnění střev, srdeční arytmie a mnoho dalších onemocnění. Následující obrázek znázorňuje změnu světelného prostoru napříč různými historickými obdobími lidstva.
3 různé světelné scény pro upevnění denního režimu
Naštěstí existuje poměrně jednoduché východisko, jak vrátit našim tělům pravidelný denní rytmus měnící se intenzity osvětlení za pomoci vhodného osvětlení. Řešením jsou tři světelné scény, o kterých jsme se už okrajově zmínili v úvodu článku.
DENNÍ SCÉNA napodobuje sluneční paprsky v průběhu dne. Svítidla pro denní svícení vyzařují studenou bílou barvu a mají vysokou intenzitu osvětlení. Denní scéna má za cíl nabudit organismus k vyšší produktivitě, zlepšovat soustředěnost, zvyšovat náladu a zároveň má pozitivní vliv na kognitivní funkce. Ve studii vědců z univerzity České vysoké učení technické v Praze bylo také potvrzeno, že vyšší množství světla v učebnách zlepšuje výsledky žáků a studentů.
imitace jasné oblohy v poledne
VEČERNÍ SCÉNA opět napodobuje oblohu, avšak v tomto případě při západu slunce. Svítidla určená pro večerní svícení vyzařují teplou žlutou barvu a podstatně menší množství světla než svítidla pro denní scénu. Používání těchto svítidel ve večerních hodinách dopomáhá k lepšímu odpočinku a vyšší kvalitě spánku, neboť obsahují zanedbatelné (nebo žádné) množství modré složky světla, která brání vyplavování spánkového hormonu melatoninu. Svítidla pro večerní svícení doporučujeme používat i během obědové přestávky, při které bychom měli našemu tělu dopřát krátký relax pro doplnění energie do zbytku dne.
imitace slunce při západu
Pro dosáhnutí kvalitního spánku zároveň platí, že bychom měli ideálně spát v úplně zatemněné místnosti bez jakéhokoliv přístupu světla. Nicméně může se stát, že se v noci probudíte a budete potřebovat jít na toaletu, nebo vás probudí vaše malé miminko, které bude potřebovat obstarat. V těchto situacích využijte NOČNÍ SCÉNU, tedy svítidla určená pro noční svícení, která vám zajistí bezpečný pohyb v prostoru. Pro tato svítidla opět platí, že vyzařují minimální nebo žádné množství modré složky světla, avšak oproti večerním svítidlům mají ještě nižší intenzitu osvětlení. Používáním těchto svítidel při náhlém probuzení eliminujete negativní dopady narušení spánkového režimu.
imitace hořící svíčky
Pokud budete správně aplikovat všechny tři světelné scény podle denní doby, můžete skutečně říct, že ve vašem domově či kanceláři používáte zdravé osvětlení, které přináší mnoho benefitů pro lidský organismus.
Celodenní scéna
Nejmodernější skupinou produktů jsou pak svítidla pro celodenní svícení, která zjednodušeně řečeno nabízejí tři světelné scény v jedné. Mluvíme o tzv. chytré osvětlení, které umožňuje pomocí kompatibilních řídících systému a aplikací ovládat teplotu barvy a měnit intenzitu osvětlení. Důležitá je především funkce změny teploty barvy, neboť pokud budete chtít, aby dané svítidlo napodobovalo sluneční záření, musí se jeho teplota barvy v průběhu dne měnit.
Během rána, dopoledne a odpoledne doporučujeme nastavit teplotu barvy na hodnotu minimálně 4000K a vysokou intenzitu osvětlení, zatímco pro večerní a noční svícení si nastavte teplotu barvy v rozmezí 1600-2400K (podle dostupné škály jednotlivých svítidel) a nižší intenzitu osvětlení. Hodnota 4000K totiž obsahuje dostatečné množství modrého světla, které náš organismus vyžaduje pro denní aktivitu. Naopak například hodnota 2000K sice ještě obsahuje patrnou stopu modré složky světla, nicméně většině lidí nebude nijak narušovat kvalitu spánku.
Některé aplikace jako například WiZ nebo LEDVANCE SMART+ WiFi dokonce umožňují nastavit automatickou změnu intenzity osvětlení a teploty barvy podle vašeho pravidelného denního režimu. Na prvním videu si můžete prohlédnout změnu vyzařovaného světla při měnící se teplotě barvy a intenzitě osvětlení u LED žárovky Philips WiZ E27 6,7W 2000-5000K 640 lm. V druhém videu jsme vytvořili detailní návod pro nastavení automatického režimu osvětlení v aplikaci LEDVANCE SMART+ WiFi.
Shrnutí
Teď už víte, že pravidelná změna intenzity osvětlení a teploty barvy světla v průběhu dne má zásadní dopad na vaše zdraví. Díky této důležité informaci se budete snadněji orientovat v našem sortimentu svítidel, děleném podle denní, večerní, noční nebo celodenní scény. Pokud byste měli jakýkoliv dotaz ohledně doporučené doby používání a potřebovali pomoct s výběrem správného svítidla, neváhejte nás kontaktovat přes emailovou adresu: info@svitimprotebe.cz, nebo nám zavolejte na telefonní číslo 724 411 489.
Autor tohoto článku:
světelný technik a odborník na zdravé osvětlení
Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 8 let. Za tu dobu zpracoval více jak 500 návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!