724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Do jakých prostorů si pořídit svítidlo s vyšším stupněm krytí IP?

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 30.6.2022

Doba čtení

V minulém článku jsme se zabývali tím, co znamená označení stupeň krytí IP a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými stupni krytí. Pravděpodobně vás ale také zajímá, v kterých prostorech jsou svítidla s vyšším stupněm krytí potřebná. Tento článek je proto zaměřený na konkrétní aplikaci svítidel do jednotlivých místností podle jejich stupně krytí IP.

Co se v článku dozvíte?

  • Ve kterých místnostech vám bude stačit základní verze svítidel se stupněm krytí IP20.
  • Do kterých prostorů naopak doporučujeme používat svítidla s vyšším stupněm krytí IP.
  • Jaké prostory domova naše společnost primárně nasvěcuje.

Kde mohu použít svítidla se základním stupněm krytí IP20?

Všeobecně platí, že do místností jako jsou kanceláře, obývací pokoje, ložnice, kuchyně, garáže či chodby, vám budou stačit svítidla se základním stupněm krytí IP20. V těchto prostorech totiž prakticky nehrozí riziko kontaktu s vodou či vniknutí cizích předmětů, a proto se nevyplatí investovat do svítidel s vyšší ochranou, která jsou dražší.

Jaká svítidla umístit do koupelny?

Avšak v místnostech, kde už existuje větší riziko kontaktu s vodou, rozhodně doporučujeme použít svítidla s vyšším stupněm krytí IP. Jestliže si tedy chcete koupit jakékoliv LED svítidlo do koupelny, pořiďte si takové, které disponuje stupněm krytí IP44 a výše. Tato svítidla mají dostačenou ochranu proti stříkající vodě, takže pokud by například vaše dítě delší dobu stříkalo sprchovou hadicí na svítidlo se stupněm krytí IP44 a výše, nemělo by dojít ke zkratu ani k poškození.

A co svítidla do exteriéru?

Pokud si budete chtít nasvítit váš domov i z vnějšku, v tomto případě opět doporučujeme použít svítidla s vyšším stupněm krytí IP, která mají dostatečnou ochranu vůči průniku vody. Pokud si budete kupovat svítidla, která chcete umístit pod přesahující střechu, kde nebudou vystaveny dešti, bude vám stačit stupeň krytí IP23. Naopak jestliže si vybíráte svítidla určená pro zabudování do země, budete už potřebovat vyšší stupeň krytí, konkrétně IP65. Taková svítidla mají ochranu vůči jakýmkoliv předmětům, prachu i před prudkým deštěm.

Náš postoj ke svítidlům s vyššími stupni krytí IP

Naše společnost se zabývá především návrhy osvětlení interiéru a prodejem interiérových svítidel. Samozřejmě tedy naleznete v našem sortimentu i taková svítidla, která jsou vhodná pro umístění do koupelny. Kromě svítidel určených do koupelen najdete v naší nabídce i svítidla pro venkovní prostředí. Avšak osvětlení exteriéru a prodej exteriérových svítidel realizujeme pouze okrajově, a to především pro rodinné domy.

Shrnutí

Teď už víte, že svítidla se základním stupněm krytí IP20 jsou určena pro prostory a místnosti, kde existuje pouze minimální riziko vniknutí vody a cizích předmětů, tedy kanceláře, kuchyně, ložnice, chodby apod. Avšak do koupelen či exteriéru budete potřebovat svítidla s vyšším stupněm krytí IP, která mají dostatečnou ochranu proti poškození při kontaktu svítidla s vodou.

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se