724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Jak omezit modré světlo na displejích domácích spotřebičů

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 24.5.2022

Doba čtení

Už jsme si společně nastavili filtr modrého světla na mobilu i na počítači. Stále se ale v naší domácnosti najde elektronika, jejíž modré světlo může ve večerních a nočních hodinách rušit usínání a ovlivňovat kvalitu našeho spánku. Ptáte se kde? I moderní domácí spotřebiče vyzařují modré světlo, které může mít negativní dopad na náš cirkadiánní rytmus.

Co se v příspěvku dozvíte?
  • Zda je modré světlo vyzařující z domácích spotřebičů opravdu škodlivé
  • Jak tomuto světlu zamezit

Oba nové domácí spotřebiče, které jsem si během posledních tří letech zakoupil do své domácnosti, mají modře svítící displej. Displej mé lednice svítí velmi málo a dívám se na něj jenom zřídka, takže mě ve večerních či nočních hodinách neruší. Naopak displej mé mikrovlnné trouby je hodně intenzivní a současně má velké rozměry, takže se snadno dostává do zorného pole očí. Díky tomu mne displej dříve rušil, zejména když jsem kolem něj procházel během noci, například na záchod. Silné modré světlo mne totiž nepříjemně oslňovalo.

Displeje domácích spotřebičů tedy mohou být dalším světelným narušitelem večera a noci. Avšak mohou nabourávat kromě vizuálního komfortu i cirkadiánní rytmus? Přikláním se spíše k názoru, že ne, jelikož doba, po kterou se na displej díváte a dopadá vám tak modré světlo na sítnici oka, velice krátká. Tím pádem množství modrého světla a intenzita jasu, která do oka dopadá je velmi malé. Zde je nutné brát v úvahu i fakt, že se citlivost cirkadiánního rytmu na světlo napříč lidskou populaci liší a to v několika řádech. Někteří jedinci jsou citliví již na 0,002 lx, za to jiní až při 6lx. Navíc propustnost modrého světla lidským okem s věkem několikanásobně klesá. Může se tedy stát, že displej, který mne nerušil a neoslňoval, vám může naopak způsobovat zrakovou nepohodu.

Jak si poradit s rušivým displejem domácího spotřebiče?

Řešením jsou naše lepící červené a oranžové fólie, které změní barvu světla z modrého na oranžovou / červenou a sníží intenzitu světla o 50 % nebo 80 %.

Přelepovací fólie blokující modré světlo

 Měření světla z rušivého displeje

Na obrázcích níže naleznete fotografie a měření displeje mé mikrovlnné trouby, kterou výše zmiňuji. Je patrné, že díky nalepené fólii pro blokaci modrého světla, digitální číslice displeje úplně změnily barvu z modré na červenou. V obrázcích spektrálního složení můžete také vidět, jak se změnilo složení světla. Červená fólie změnila modré světlo na červené. Také jas displeje se několikanásobně zmenšil a mě už mikrovlnka, když jdu v noci na záchod neoslňuje.

Modrý displej mikrovlnné trouby

 

Modrý displej mikrovlnné trouby s červenou fólií

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se