724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Vliv světla na člověka: 1. díl – Objev gangliových buněk

Kategorie: Zdravé tělo, zdravá mysl

Datum zveřejnění: 1.8.2021

Zrak, jako lidský smysl, nám poskytuje vizuální informaci o našem okolí. Během posledních dvou desetiletí byl potvrzen vliv světla pronikajícího do lidského oka na fyziologické a psychologické procesy v lidském těle. Studium chování lidí prokázalo vliv světelného prostředí na chování člověka, bdělost a jeho náladu [3,4]. Tento způsob vnímání světla nevytváří žádný vizuální obraz v mozku, ale pouze poskytuje informaci o přítomnosti nebo nepřítomnosti světla v našem prostředí. Původní domněnka naznačovala, že tyto efekty jsou spojeny pouze s činností tyčinek a čípků. Několik pokusů provedených na člověku nebo na zvířatech trpícími ztrátou zraku ale prokázalo, že ani jeden z dosud známých fotoreceptorů není hlavním čidlem pro tyto procesy [5,6]. V roce 1998 byl v sítnici oka savců objeven a popsán další typ proteinů citlivých na světlo, melanopsin [1], vyskytující se odděleně od struktury známých fotoreceptorů [1,5,7]. Funkčně nezávislé fotoreceptory obsahující melanopsin jsou označovány jako vnitřně fotosenzitivní sítnicové gangliové buňky (intrinsically photosensitive Retinal Ganglion Cells; ipRGCs). Jejich umístění v sítnici lidského oka je na obrázku 1.1. Ve vrstvě gangliových buněk formují ipRGCs rozptýlenou fotosenzitivní síť, která pokrývá prakticky celou sítnici [2].

Obr. 1.1: Lidské oko: Vlevo popis jednotlivých části oka. Vpravo detail sítnice se zobrazením buněk a fotoreceptorů. Převzato z [2].

Tento zásadní objev umožnil nový pohled na umělé osvětlení, pod kterým trávíme stále větší a větší část našich životů. Nový, tvůrčí a nevšední úhel pohledu je velmi důležitý pro návrh svítidla a osvětlení všech prostorů, ve kterých se lidé často vyskytují. Při návrhu umělého osvětlení pro takové prostory je proto důležité nemyslet pouze na cenu, design, spotřebu elektrické energie, účinnost, ale také na kvalitu umělého světla, které ovlivňuje psychologické a fyziologické procesy v těle člověka.

 

Brno 16.8.2021, zdroj

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se