724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Světlo mobilu Google Pixel 4A nám narušuje spánek a cirkadiánní rytmus

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 29.6.2023

Doba čtení

Svítíte si často ve večerních a nočních hodinách světlem na zadní straně svého smartphonu, které je umístěné vedle objektivu fotoaparátu? Víte, že obsahuje modré světlo, které může narušovat váš spánek a cirkadiánní rytmus?

V článku se dočtete:

  • co je modré světlo
  • jak a proč ovlivňuje zdraví
  • jak se zbavit modrého světla na smartphonu Google Pixel 4A

Modré světlo je, když…

Modré světlo je část barevného spektra, které vyzařuje ze světelných zdrojů. Světelný zdroj je jakékoliv zařízení, ze kterého světlo vychází. Tedy nejen slunce, čelovky a stolní lampy, ale také displeje smartphonů a jiná zobrazovací zařízení. I když se nám třeba zdá, že svítí bíle, ve skutečnosti naše oko vnímá modré, zelené a červené složky světla, které si teprve náš mozek skládá dohromady a vyhodnocuje jako bílou barvu.

Používání chytrých telefenů a lidské zdraví

Překvapivě málo lidí si uvědomuje, že malé bílé světýlko na zadní straně každého smartphonu má ve večerních a nočních hodinách velký vliv na naše zdraví a kvalitu spánku. A může za to právě ona modrá složka světelného spektra. Zatímco během dne je modré světlo normální a navíc velmi potřebné (podporuje vyplavování “denních hormonů” serotoninu a kortizolu, které nás udržují bdělé, soustředěné a pohotové), ve večerních a nočních hodinách je třeba si modré světlo hlídat. Hodinu a půl před usnutím už serotonin ani kortizol nepotřebujeme, naopak se nám hodí co nejvíc melatoninu, aby spánek stál opravdu za to. “Noční hormon” melatonin modré světlo nemá rád a nejlépe se mu pracuje v úplné tmě. Pokud tedy ještě těsně před spaním vidí naše oči modré světlo, v podstatě lžou našemu mozku, že je ještě bílý den a spát se nejde. Po ulehnutí tak zmatené hlavě trvá zhruba zmíněnou hodinu a půl, než se přepne do spánkového režimu. Jak se ale modrému světlu vyhnout navečer a v noci třeba u smartphonů?

Světýlko smartphonu jako je Google Pixel 4A

Patříte do skupiny lidí, kteří často ve večerních a nočních hodinách používají světlo na zadní straně svého smartphonu? Rádi byste ho používali i nadále, jen bez modrého světla? Přelepovací fólie blokující modré světlo je tím správným řešením. Stačí fólii nalepit a samotné světlo mobilu, například Google Pixel 4A, vyzařující značné množství modrého světla (na obrázku níže), přestane narušovat Váš spánek i biologické hodiny. Stačí si vybrat mezi červenou nebo oranžovou fólii na našem e-shopu. Nalepením fólie se zbavíte rušivého a nepříjemného modrého světla, dokud fólií opět neodlepíte.

Spektrum světýlka smartphonu Google Pixel 4A

Světlo mobilu Google Pixel 4A bez přelepovací fólie

Na následujících obrázcích můžete vidět, jak moc modrého a zeleného světla blokuje červená nebo oranžová fólie na chytrém telefonu Google Pixel 4A.

Oranžová fólie blokující světýlko smartphonu Google Pixel 4A

Světlo mobilu Google Pixel 4A po přelepení oranžovou fólii. 

Červená fólie blokující světýlko smartphonu Google Pixel 4A

Světlo mobilu Google Pixel 4A po přelepení červenou fólii. 

Kromě světla smartphonu obsahuje modrou složku i jeho displej a spousta dalších zařízení, jako jsou například počítače, televize, interiérové osvětlení nebo kontrolky domácích spotřebičů. Jak se zbavit strašáka, jako je modré světlo, se dočtete na našem blogu nebo použijte večerní a noční osvětlení, které téměř žádnou modrou složku neobsahuje.

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se