724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Modré světlo před spaním a jak se ho zbavit

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 14.2.2023

Doba čtení

Vliv světla na živé organismy včetně nás lidí je nezpochybnitelný a není radno ho ignorovat. Nesprávné svícení může způsobit mnoho zdravotních problémů a to správné může naopak mnoho takových problémů vyřešit. V tomto článku si posvítíme na spánek a na to, jaký vliv na něj má modré světlo.

V článku se dočtete:

  • jak souvisí spánek se zdravím
  • jak souvisí modré světlo se spánkem
  • jak (a proč vlastně) modré světlo omezit

Kvalitní spánek – půl zdraví

Ne, že by čistota a veselá mysl byly v tomto ohledu přeceňovány, to spíš spánek bývá často podceňován. Přitom během něj dochází v našem těle k mnohým pochodům, které jsou pro pevné zdraví naprosto zásadní. Kromě toho, že ve spánku odpočívá mozek, oči a vlastně celé tělo, dochází také k ukládání informací z krátkodobé paměti do dlouhodobé, odbourávání cukru a tuku z krve a k mnoha dalším důležitým procesům. Nemluvě o tom, že celá naše imunita by bez spánku také za moc nestála. Velkou část té důležité práce má na svědomí “hormon tmy” melatonin.

“Hormon tmy” a světlo

Jelikož nejsme od přírody noční tvorové, je náš organismus řízen cirkadiánním rytmem tak, abychom byli ve dne aktivní a v noci spali. Tělo se v čase přirozeně orientuje podle intenzity a barvy světla. Ve dne je světla víc a převládá v něm modrá složka, když se setmí a modrého světla ubude, příroda nás automaticky přepne do režimu spánku. Přestanou se tvořit “denní” hormony serotonin a kortizol a vyplaví se výše zmíněný melatonin. Až do vynálezu elektřiny to fungovalo dokonale. S obyčejnými žárovkami, jejichž světlo je blíž k červenému okraji spektra, ještě také nebyl takový problém. Ten nastal až s příchodem výbojek, LEDek a hlavně zobrazovacích zařízení. Všechny ty displeje, které nás dnes obklopují, nám přímo do očí posílají světlo s výrazným obsahem modré složky a my tak kolikrát i dlouho po půlnoci dáváme svému tělu falešnou informaci, že je stále ještě den. To má pochopitelně negativní vliv na kvalitu spánku, čímž následně vznikají mnohá chronická onemocnění těla i duše.

Jak vyzrát na modré světlo

Odborníci se shodují v tom, že alespoň hodinu a půl před spaním bychom se měli vyhnout modrému světlu, aby se naše tělo důkladně přeplo do nočního módu a spánek měl potřebnou kvalitu. Ideální je vypnout televizi, odložit mobil i počítač a namísto toho si pustit hudbu, číst si klasickou knížku (při zdravém osvětlení), nebo si prostě jen tak povídat.

Pokud si přesto nedovedeme ty necelé dvě hodiny bez jakéhokoli displeje představit, měli bychom se alespoň postarat o to, aby náš oblíbený přístroj vyzařoval toho modrého světla co nejméně. V současnosti prodávaná elektronika už zpravidla s touto možností počítá a funkce potlačení modrého světla je běžná jak u počítačů, tak u telefonů s Androidem i těch jablečných. O něco méně nápadné, ale neméně důležité, bývají displeje jiných domácích spotřebičů, které často svítí do noci svými nesmyslně modrými displeji a kontrolkami. Ovšem i s nimi se dá v tomto ohledu pracovat, stačí je přelepit přelepovací folií, která modré světlo blokuje.

Máte-li pocit, že by se vám mohlo spát lépe, zkuste se podívat na zoubek osvětlení vaší domácnosti, kam jsou ideální umístit například plnospektrální žárovky, večerní LED pásky bez  modrého světla (1800K)  nebo chytrá biodynamická svítidla, která modrou složku ve večerních hodinách automaticky omezí dle vámi přednastaveného času. Pro další inspiraci můžete navštívit náš e-shop. Svítidla bez obsahu modré složky v naší nabídce jsou a my vám rádi poradíme s jejich výběrem. 

Přejeme vám mnoho světla ve dne, měkkou a tichou tmu v noci a hlavně kvalitní a spokojený spánek!

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 8 let. Za tu dobu zpracoval více jak 500 návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se