724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Jak nám telefony kazí spánek a co proti tomu dělat

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 16.2.2023

Doba čtení

Pracujete na počítači, telefonu nebo tabletu do pozdního večera? Nebo snad s oblibou usínáte u televize? A máte problémy usnout nebo dokonce trpíte nespavostí? Je problém uspat dítě, pokud si hraje se smartphonem před spaním? Zkuste omezit vyzařování modrého světla z displeje a možná vás příjemně překvapí, co bude následovat.

V článku se dočtete:

  • co je modré světlo
  • jak a proč ovlivňuje zdraví
  • jak nastavit filtry modrého světla ve smartphonu

Modré světlo je, když…

Modré světlo je část barevného spektra, které vyzařuje ze světelných zdrojů. Světelný zdroj je jakékoliv zařízení, ze kterého světlo vychází. Tedy nejen Slunce, čelovky a stolní lampy, ale také displeje smartphonů a jiná zobrazovací zařízení. I když se nám třeba zdá, že svítí bíle, ve skutečnosti naše oko vnímá modré, zelené a červené složky světla, které si teprve náš mozek skládá dohromady a vyhodnocuje jako bílou barvu.

Chytré telefony, modré světlo a lidské zdraví

Překvapivě málo lidí si uvědomuje, že displejem nejen ovládají svůj mobil, ale také si s ním svítí přímo do obličeje. To má pak velký vliv na naše zdraví a kvalitu spánku. A může za to právě ona modrá složka světelného spektra.

Zatímco během dne je modré světlo normální a navíc velmi potřebné (podporuje vyplavování “denních hormonů” serotoninu a kortizolu, které nás udržují bdělé, soustředěné a pohotové), ve večerních a nočních hodinách je třeba si modré světlo hlídat.

Hodinu a půl před usnutím už serotonin ani kortizol nepotřebujeme, naopak se nám hodí co nejvíc melatoninu, aby spánek stál opravdu za to. “Noční hormon” melatonin modré světlo nemá rád a nejlépe se mu pracuje v úplné tmě.

Pokud tedy ještě těsně před spaním vidí naše oči modré světlo, v podstatě lžou našemu mozku, že je ještě bílý den a spát se nejde. Po ulehnutí tak zmatené hlavě trvá zhruba zmíněnou hodinu a půl, než se přepne do spánkového režimu. To vysvětluje, proč si (uspáni fejsbukem) po šesti hodinách spánku připadáme, jako bychom spali jen čtyři hodiny a něco. Je to celkem jednoduchá matematika. V tomto článku si povíme, jak docílit u našich smartphonů toho, aby nám svým světlem neškodily.

Modré světlo a smartphone s Androidem

Moderní přístroje už zpravidla dokážou modrou složku světla potlačit samy. Stačí nastavit čas podle našeho denního rytmu a nezapomenout na to, abychom se pak druhý den večer nedivili, proč nám displej najednou zoranžověl. Ještě lepších výsledků pak dosáhneme s některým z filtrů modrého světla, kterých je na trhu s aplikacemi víc než dost. Jako příklad můžeme uvést například aplikaci Twilight. Čtení z displeje bude možná ze začátku trochu namáhavější a videa taky nebudou vypadat tak dobře, ale brzy si zvyknete a zdravý spánek za to opravdu stojí.

iPhone a modré světlo

Aplikace Twilight sice na jablečných telefonech nepoběží, existují ale alternativy. Ideální řešení jsme našli v samotném nastavení systému iOS, konkrétně pomocí filtrů barev. Pokud chcete úplně potlačit modrou složku v displeji, doporučujeme použít toto nastavení. Díky němu je displej smartphonu stále čitelný. Pro zjednodušení jsme k tomu připravili videonávod, se kterým to zvládne do dvou minut opravdu každý.

Nejen mobil svítí modře

Jistě vás už napadlo, že mobilní telefony nejsou zdaleka jedinými přístroji, které na nás vyzařují modré světlo. A máte naprostou pravdu. Úplně stejně na nás svítí notebooky a jiné počítače, ale i tam si dokážeme poradit. To stejné ale platí i pro domácí spotřebiče, které svítí modrými kontrolkami. Tu si dokážeme poradit například přelepovací fólií, která modré světlo blokuje.

A přesně to, co platí pro displeje, platí i pro osvětlení domácnosti. Pokud večer snížíte intenzitu interiérového osvětlení, například plnospektrálním osvětlením, omezíte tím modrou složku, pomůžete si ke kvalitnějšímu spánku a uděláte tak celkem dost pro své zdraví.

Světlo na konci článku

Spánek je jeden z nejdůležitějších pochodů v lidském těle a je důležité dbát na jeho kvalitu. Displeje se zapnutým barevným filtrem k ní mohou významně přispět, stejně jako kvalitní a zdravé osvětlení domácnosti. Na našem e-shopu takové zdravé osvětlení pořídíte a najdete tu i mnoho dalších užitečných rad, jak svítit zdavě.

Ať už ale použijete nebo nepoužijete modrý filtr displeje mobilu, nezapomeňte, že večer je krásný čas, během kterého bychom se především měli věnovat svým blízkým.

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 8 let. Za tu dobu zpracoval více jak 500 návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Žárovka Oranžovka - návrat k přirozenému světlu

Prohlédnout