724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Bohémský styl

Kategorie: Galerie interiérových stylů

Datum zveřejnění: 26.8.2022

Doba čtení

Bohémský, bohemian nebo-li boho styl, to už jste někde slyšeli, že? Jak by taky ne, tento styl je tu s námi hodně dlouho a v dnešní, moderní době zažívá velký boom. Pojďme si o něm tedy říci víc.

V článku se dočtete:

  • kdy a jak tento styl vůbec vznikl
  • charakteristika boho stylu
  • pro koho se boho styl hodí

Jak už jsme tu nakousli, boho styl je tu s námi už velmi dlouho. Původ hledejme v 18. století a to hlavně díky mixu různých kočovných kmenů. No vybavte si různé burleskní kočáry zdobené korálkami, různými záclonkami a starodávnými dekoracemi posbíraných všude po světě. Už víte, co máme na mysli?
Boho styl ale takový, jaký ho známe, vznikl kde jinde, než ve Francii začátkem 19. století, kde různí umělci, hlavně hudebníci, spisovatelé, básníci a malíři měli potřebu se vymanit ze stereotypní společnosti. A ta jim právě dala pojmenování „bohémové“ neboť trocha rebelie, touha jít proti proudu, být sám sebou, svoboda, radost ze života a ideálně žádná pravidla jsou přímou definicí.

Jak na boho styl v interiéru?

Tento styl je, stejně jako jeho historie, velmi zajímavý, neboť se v něm mísí vše možné. Ale nemyslete si, i zde jsou „pravidla“, nebo aspoň nějaká. Hlavní charakteristika tohoto stylu tkví v neutrálním a přírodním základu. Odtud se odvíjí pak vše. Zkrátka a dobře zemité barvy a tóny kdekoli! Na druhou stranu, boho se nebojí netradičních spojení materiálů a někdy i výrazných až divokých kombinací, které si na první pohled úplně rozumět nemusí.
Je to zkrátka taková směs, kde najdete dřevo, mosazné kovy, květinové, vintageetno vzory, různé textilie a pleteniny, směs různých polštářů, dek, plédů a kožešin. Své čestné místo tu mají rozhodně i různé košíkysvíčky a originální keramika v podobě různých mističek, váziček a dekorativních sošek. Nezapomeňte na prvky s patinou, které se tváří, jako byste je objevili na bleším trhu. A pokud nejste příznivci takových dekorací, skvěle si můžete pomoci pokojovými rostlinami. Super jsou monstery, různé palmy a fíkusy.
Co je ale nutné si uvědomit, tak boho styl cílí na pocit útulnosti a pohodové, až uvolněné atmosféry. Tu docílíte nejen volbou vhodných doplňků a prvků interiéru, ale také správným osvětlením. Například večerní žárovky, které svítí teplým, žlutým tónem a obsahují minimum modrého světla, jsou zcela ideální. Svítí světlem podobným světlu ohně nebo západu slunce a starají se o kvalitní spánek a vaši dobrou náladu. Když taková svítidla doplníte o proutěný design lustrů, stojacích i stolních lampiček, rázem máte dokonalou atmosféru jak z pohádky a ještě podpoříte své zdraví.

Pro koho se tento styl hodí?

Je zřejmé, že tento styl je prostě hravý, útulný, náhodný a divoký. Jeho cílem je, aby odrážel vaši spontánnost a kreativitu, proto se hodí pro umělecky založené duše, pro které je důležité, aby jejich domov působil jedinečně a odrážel tak jejich osobnost. Tento styl je zkrátka a dobře takový rebel a platí v něm akorát to, co sám kdo chce, proto sedne volnomyšlenkářům a lidem, kteří se dokáží vymanit ze světa plného stereotypů a dokáží otevřít svou mysl. Nebojte se tedy kombinovat zdánlivě nekombinovatelné, míchejte různé prvky a textury a hlavně přemýšlejte o tom, aby vám bylo v takovém prostoru příjemně, až harmonicky či přímo étericky.

Chcete bydlet jako bohémové? Pojďme na to společně!

Řekli jsme si něco o historii, víme také, co do tohoto stylu patří, čím je charakteristický a ke komu se hodí. Tak teď už to jen všechno aplikovat v praxi. Nevíte ale, jak na to? Nezoufejte, i s tímto vám pomůžeme! Stačí využít naši kolegyni, interiérovou poradkyni Janču, která vám poradí, jak si zařídit domov (nejen) v boho stylu, ale předá vám i užitečné rady a tipy. Pokud ale například stavíte či rekonstruujete rodinný dům nebo byt a potřebujete poradit s výběrem vhodného osvětlení, zeptejte se našeho světelného technika Filipa. Ten vám naopak může vytvořit návrh zdravého osvětlení přímo do vašeho domova, nebo jen poradí, jaké svítidla jsou vhodná, či jaké žárovky používat. Nebojte se, nejste na to sami 🙂

Pojďme ale teď společně do naší galerie, kde vám přiblížíme, jak dnes takový moderní boho styl vypadá:

A my jsme moc zvědaví, jak se vám tento styl líbí! Dejte nám vědět, moc se těšíme 🙂

Autor tohoto článku:

Jana Malá

poradce na designová osvětlení, grafik, fotograf a sockař

Janča je umělecká duše. Od mala kreslí a maluje, píše a zajímá se o estetično. Pracovala několik let jako Visual merchandiser pro nábytkářskou společnost, nyní se věnuje designovému osvětlení, našemu blogu a sociálním sítím. Jestli si nejste jistí ve výběru svítidla, nebo chcete poradit celkově s designem vaší domácnosti, napište Janči!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se