724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Sluneční okno A7 FAQ

Co je virtuální sluneční okno? 

Virtuální sluneční okno A7 od britské společnosti Innerscene je umělé střešní okno, které realisticky napodobuje skutečné střešní okno od vizuálního vzhledu přes zářící paprsky na podlaze. Virtuální sluneční okno funguje na elektřinu a LED světla, proto není závislé na přístupu ven, ani na počasí. Díky stovkám LED zářivek je světlo imitující střešní okno úsporné a produkuje širokou škálu teploty barvy světla (teploty chromatičnosti) s vysokým indexem podání barev Ra, což umožňuje regulaci teplých a studených barev. Obvykle se instaluje do stropu či do stěny během stavby, případně při přestavbě objektu.

 

Jaká je dodací lhůta? 

Dodací lhůta se v současné době pohybuje okolo 12 týdnů při objednávce do čtyřech jednotek, při objednání od čtyřech do osmi jednotek je pak dodací lhůta okolo 14 týdnů. 

 

Vyzařuje virtuální okno UVB nebo UVA světlem? 

Virtuální sluneční okno vyzařuje pouze viditelným světlem, které UV záření téměř neobsahuje. I proto zapadá do konceptu zdravého osvětlení, který podporujeme. 

 

Pokud budu stát v paprscích, které virtuální sluneční okno vyzařuje, ucítím teplo?

Mnoho lidí nám říká, že když stojí ve slunečních paprscích produkovaných slunečním oknem, cítí teplo. Podle našich expertních měření je ale tento pocit je ale spíše psychologický. Jako všechna elektrická světla, i virtuální okno produkuje určité teplo, avšak toto teplo je rozptýlené a nesměřuje do paprsku jako skutečné sluneční svit.

 

Podporuje střešní okno produkci vitamínu D? 

Přestože jde o alternativu zdravého osvětlení, které napodobuje tu nejpřirozenější variantu světla pro naše tělo, nic nenahradí pobytu venku. Abychom napomohli tvorbě vitamínu D, Lékaři obecně doporučují strávit na slunci zhruba 10 až 15 minut několikrát do týdne. Pozor ale na přílišné vystavování se ostrému Slunci!

 

Je bezpečné virtuální okno umístit do blízkosti uměleckých děl, jako jsou fotografie, obrazy či sochy? 

Ano, je. Graf níže ukazuje UV záření a viditelné vlnové délky vyzařované virtuálním slunečním oknem. UV spektrum je zakroužkováno červeně. Podle našich měření je složka UV světla přibližně 0,41 µW/cm2 s 10 000 luxy na povrchu jednotky, která klesá exponenciálně se vzdáleností. Odborníci doporučují pro použití v blízkosti uměleckých děl maximální UV záření 75µW/lm s ideálním rozsahem 0-10uW. 0,41 µW/cm2 je virtuální okno považován za bezpečný pro použití i s nejdražšími uměleckými díly na světě. Při plánování osvětlení v muzeích a uměleckých galeriích je třeba vzít v úvahu také celkovou úroveň luxů. Pokud plánujete použití Innerscene v prostředí galerie, rádi vám navrhneme to nejlepší řešení

 

Jak při použití virtuálního okna funguje cirkadiánní rytmus, který je pro naše tělo přirozený? 

Pomocí nástěnného stmívače si můžete vybrat různé režimy. Když na vaší jednotce virtuálního okna zvolíte režim cirkadiánního rytmu, jas a teplota barvy se v průběhu dne budou automaticky měnit. Ke změnám dochází pomalu, aby byly pro tělo co nejvíce přirozené. Časy východu a západu slunce jednotka vypočítá podle aktuálního času a polohy. Obvykle jsou tyto informace naprogramovány do vaší jednotky při výrobě, ale dají se v případě potřeby jednoduše změnit v naší aplikaci přes bluetooth.

 

Jak se pro jednotku určuje úhel slunce?

Jednotky virtuálního slunečního okna mají po zapnutí na konci jednotky štítek označující směr slunce. Sluneční paprsek bude vždy vycházet pod úhlem 30 stupňů od nejnižšího bodu vzhledem k zařízení, jak je znázorněno na obrázcích níže.

 

 

 

 

 

 

 

 

Obr 1. : V případě, že je jednotka umístěná ve stropě. 

Obr 2. : V případě, že je jednotka umístěná ve stěně. 

 

Je bezpečné dívat se přímo do virtuálního okna?

Tento model je klasifikován rizikovou skupinou 1 (RG 1), proto je pohled na jednotku z jakéhokoliv úhlu naprosto bezpečný. 

 

Kolik váží Virtual Sun?

Každá jednotka váží 37 kg a je dodávána na integrované paletě s přepravní hmotností 70 kg.

 

Můžu pěstovat rostliny pomocí virtuálního okna?

To, zda rostlina poroste a bude se jí dařit, závisí na řadě faktorů, včetně typu rostliny, počtu jednotek virtuálního okna, které jste nainstalovali, vzdálenosti rostliny od zdroje světla a světelného cyklu, který používáte. Pokojové rostliny by měly relativně dobře růst pod jedním virtuálním sluncem ve vzdálenosti  zhruba 150 až 160 cm nebo méně, pokud jsou umístěny přímo do slunečního paprsku. Chcete-li vidět časosběrné video některých rostlin fazolí rostoucích od semene po plnou zralost, podívejte se na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=FGdLU9YsMwU 

 

Pokud budu stát ve svitu virtuálního slunečního okna, budu cítit teplo?

Mnoho lidí, kteří strávili nějaký čas pod virtuálním slunečním oknem, nám popsalo pocit tepla na kůži, avšak podle měření našich přístrojů je tento pocit čistě psychologický.

Tak jako všechna elektrická světla, virtuální sluneční okno během svého chodu produkuje jako vedlejší produkt určité množství tepla, toto teplo je však rozptýlené a nemá podobu přímého paprsku jako v případě skutečného slunečního záření.

 

Můžu se spálit, když budu sedět pod virtuálním slunečním oknem?

Jelikož nedochází k vyzařování UVB paprsků, tak nemůže dojít ke spálení.

 

Jakým způsobem vyobrazuje virtuální sluneční okno trojrozměrný obraz vzdáleného slunce?

Mnoho lidí je obeznámeno s brýlemi pro virtuální realitu, které fungují za pomoci čočky umístěné mezi vaším okem a LCD obrazovkou. Pokud se podíváte na LCD obrazovku skrze čočku, tak se obraz jeví jako velmi vzdálený.

Společnost Innerscene vynalezla a patentovala novou technologii, která nám umožňuje kombinovat velké množství malých obrazců na jedné velké obrazovce, na kterou se můžete koukat i bez dalšího zařízení na obličeji. Tím se liší od technologie 3D televizí, jako jsou brýle se závěrkou nebo polarizační brýle, které zobrazují jiný obraz na levé a pravé straně.

 

Jak stropní okna podle studií ovlivňují maloobchodní prodej?

Ve studii o 108 maloobchodních prodejnách, kde dvě třetiny měly střešní okna a jedna třetina neměla, bylo zjištěno, že obchody se střešními okny mají znatelně vyšší prodeje poté, co se vzaly v potaz rozdíly mezi umístěním obchodů.

„Bylo zjištěno, že střešní okna mají pozitivní a značnou souvislost s vyššími prodeji. Průměrný obchod bez střešních oken by po jejich zavedení měl pravděpodobně o 40% vyšší prodeje, v rozmezí mezi 31% až 49%.“

Kompletní výzkum naleznete zde: https://www.aceee.org/files/proceedings/2000/data/papers/SS00_Panel8_Paper20.pdf

 

Jak se virtuální sluneční okno podobá světlíkům?

Světlík zachycuje světlo na střeše a následně ho přenáší tunelem do interiéru

Výhodou světlíku je nízkonákladová instalace a nulová spotřeba energie. Porovnání obou technologií:

 

Světlík Virtuální sluneční okno A7
Je vidět modré nebe? Ne, pouze rozptýlené bílé světlo Ano
Je vidět slunce na nebi? Ne, pouze rozptýlené bílé světlo Ano
Vyzařuje sluneční paprsky do místnosti? Ne, vyzařuje světlo v úhlu 180° Ano
Má 3D vzhled? Ne Ano
Lze nastavit barevnou teplotu? Bez přímé kontroly Ano
Funguje v zamračených dnech? Partially Ano
Funguje po setmění? Ne Ano
Vyžaduje elektřinu? Ne Ano
Vyžaduje pravidelné čistění? Ano Ne
Možnost ztlumit/rozjasnit? Ne Ano
Může být naistalováno kdekoliv? Ne, vyžaduje přístup ke střeše Ano

 

Jaké jsou výhody virtuálního slunečního okna v porovnání se skutečným střešním oknem?

 

Jaké je virtuální sluneční okno v porovnání s dalšími napodobeninami střešních oken, které mají viditelné slunce?

Žádný další produkt na trhu nevytváří dojem jasně viditelného vzdáleného slunce v kompaktní formě s nastavitelnou světelnou teplotou.

 

Kolik energie je potřeba k fungování virtuálního slunečního okna?

Virtuální sluneční okno model A7 využívá 200 W při maximálním výkonu. Obvyklá spotřeba energie se během dne pohybuje mezi 100 až 200 W v závislosti na nastavení světelné teploty a jasu a v nočním režimu klesá na 10 W. Pokud by bylo spuštěno 12 hodin denně po 365 dní v roce, tak by roční náklady za jednotku vyšly na méně než 100 dolarů za rok (méně než 4 000 Kč za rok) dle průměrné světové ceny elektřiny 0,139 dolarů za kWh (průměrná cena za kWh v ČR je 6 Kč).

 

Kolik místa na stropě potřebuji k instalaci virtuálního slunečního okna?

Virtuální sluneční okno potřebuje alespoň 254 mm, aby mohlo být zabudováno do stropu. Zároveň doporučujeme mít alespoň 30 centimetrů místa nad hlavou od spodní části virtuálního okna. Pokud máte dostatečný prostor na stropě, tak doporučujeme světlo zapustit tak, aby se jeho spodní část nacházela výše než spodek stropu.

 

 

Pokud pracujete na místě s omezeným přístupem ke stropu, tak můžete zvážit dvě možnosti:

Instalace virtuálního slunečního okna do rohu mezi stropem a zdí v zobrazeném úhlu na obrázku.

Snížit část stropu dle obrázku.

 

Jak naistaluji virtuální sluneční okno?

Virtuální sluneční okno může být naistalováno jakýmkoliv kvalifikovaným elektrikářem. Podívejte se na naše instruktážní videa a do manuálu pro více informací.

 

Může virtuální sluneční okno pomoci se sezonní afektivní poruchou (SAD)?

Z naší strany jsme neprovedli žádné lékařské studie o využití virtuálního slunečního okna A7 k léčbě SAD. Mnoho lidí, včetně lékařů, ale virtuální okno pro tento účel použilo a všimli si, že jim pomáhá se cítit normálně, a to i během temných zimních nocí, kdy se často cítí deprimovaní a iritovaní.

 

Způsobuje virtuální sluneční okno oslnění?

Ne, pokud je instalováno do stropu. Designéři světel doporučují, abyste použili buď velká rozptýlená svítidla nebo bodová světla se clonou k odstranění problémů s oslněním.

Virtuální sluneční okno vyzařuje dvě složky světla:

  1. Rozptýlenou složku světla, která je rovnoměrně rozšířena po celém osvětlení. Toto světlo je vyzařováno pod úhlem 180 stupňů a celou místnost kompletně osvětluje. Když se na osvětlení podíváme, tak tuto složku vnímáme jako nebe. Protože je rozptýlené světlo rozšířeno rovnoměrně po velkém povrchu, nedochází k výraznému oslnění.
  2. Složku slunečního světla, která je v úzkém obdélníkovém paprsku. Tato složka světla je z osvětlení vyzařována v úhlu 30 stupňů a má úhel rozptylu 2,5 stupně.

 

Můžu naistalovat virtuální sluneční okno v koupelně, nebo na vlhkém nebo navlhlém místě?

Virtuální sluneční okno od firmy Innerscene je samocertifikováno na stupeň krytí IP54. Podívejte se na naše prohlášení zde.

 

Funguje virtuální sluneční okno na 110 V nebo na 240 V?

Virtuální sluneční okno používá univerzální napájecí zdroj, který může pojmout napětí v rozmezí od 90 V do 277 V, takže může být použit bez úpravy v zemích, které používají 110 V, 230 V nebo i 270 V.

 

Jaké rozvody musí být připojeny ke každé jednotce virtuálního slunečního okna?

Ke každé jednotce musí být připojeny napájecí kabely (nulový, proudový a uzemnění) a datové kabely. Když jsou jednotky instalovány v sestavě, jedna jednotka musí být označena jako „MASTER“. Ta bude ovládat všechny další jednotky v sestavě. Master jednotka vyžaduje dva dráty pro stmívač 0-10 V nebo pro stmívač DALI 8. Pokud je nebudete chtít integrovat s již existující kontrolní platformou, Innerscene vám může poskytnout stmívač a bezdrátovou kontrolní jednotku, kterou lze připevnit na zeď. Více detailů k ovládání najedete v našem průvodci ovládání:

 

Je virtuální sluneční okno určeno pro kontakt s izolací?

Virtuální sluneční okno není určeno pro kontakt s izolačním materiálem v konstrukci budovy a musí být umístěno mimo tento izolační materiál, aby nedošlo k jeho přehřátí.

Virtuální sluneční okno spotřebuje 200 W při maximální intenzitě. Tato energie se mění na teplo, které vzniká při pohlcování světla v místnosti nebo při tepelných emisích z LED diod a ztrátách ze zdroje. Životnost LED diod je z velké části určena jejich provozní teplotou.

Virtuální sluneční okno má vnitřní tepelné senzory, které kontrolují zvýšení teploty a automaticky tlumí světla, aby byla zachována co nejdelší životnost. Protože ke ztmavování kvůli teplu dochází velmi pomalu, lidé v místnosti si toho sotva všimnou. Konstrukce vaší místnosti může způsobit, že jednotky virtuálního slunečního okna tvoří teplo nestejnoměrně, zejména pokud je jedno na volno a druhé je zabudované do struktury místnosti. Pokud jsou jednotky virtuálního okna spojeny ethernetovým přepínačem, všechny jednotky v síti se ztmaví na stejnou úroveň jako ta nejteplejší jednotka za účelem stejného jasu v sestavě.

Pro zajištění co nejdelší životnosti vašich LED diod a pro možnost dosáhnout nejvyššího jasu, doporučuje Innerscene vytvořit volné místo o velikosti 3-5 cm v horní části svítidla pro zajištění proudění vzduchu. Tato mezera může být částečně zakryta, aby se přizpůsobila konstrukčním podpůrným prvkům. Pro sestavy se 4 a více jednotkami je doporučováno zajištění adekvátní ventilace nebo chlazení přetlakového prostoru tak, aby zůstal pod publikovanou maximální provozní teplotou uvedenou v našem katalogovém listu.

V místnostech, které mají nainstalované virtuální sluneční okno pocítíte zvýšení teploty, která může vyžadovat kontrolu klimatu během teplejších měsíců v roce.

 

Jaká je očekávaná životnost virtuálního slunečního okna?

Virtuální sluneční okno model A7 využívá k vyzařování veškerého světla LED diody. LED diody používáním stárnou a postupem času ztrácí jas. Virtuální sluneční okno model A7 využívá LED diody s životností více než 50 000 hodin (LM70) za předpokladu, že je na místě adekvátní ovládání teploty, což znamená, že po 50 000 hodinách budou LED diody vyzařovat alespoň 70% světla v porovnání s prvním dnem používání. Při celodenním používání by to nastalo za téměř 6 let a při běžném užívání zhruba za 15 let.

 

Jaká je záruční doba pro virtuální sluneční okno?

Virtuální sluneční okno A7 od firmy Innerscene má záruku 5 let.

Obchodní podmínky nákupu naleznete zde:

https://innerscene.com/a7/TermsAndConditions

 

Jaké bezpečnostní certifikáty má Innerscene?

Produkty firmy Innerscene mají UL certifikaci pro Spojené státy, Kanadu a Mexiko a CE certifikaci pro Spojené království a Evropu.

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se