724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

7 bodů, na které myslet při výběru LED pásku

Kategorie: Návody a pomoc

Datum zveřejnění: 29.4.2024

Doba čtení

Sháníte do svého domova LED pásek, ale nevíte, který zvolit? Ztrácíte se v široké nabídce různých výkonů, teplot barev a dalších parametrů? Pokud při vybírání plnospektrálního LED pásku tápete, přečtěte si našich 7 doporučení, která vám rozhodování usnadní.

Věděli jste, že světlo, kterému se vystavujete má důležitý vliv na vaše zdraví i psychickou pohodu? Pro všechny, kterým na správném osvětlení záleží nabízíme bohatý výběr plnospektrálních LED pásků, které vyzařují zdravé světlo a simulují přirozené venkovní světelné podmínky. Aby se vám vybíralo ještě snáz, připravili jsme pro vás 7 bodů, které vám pomohou s volbou toho správného plnospektrálního LED pásku.

1. Teplota barvy světla (K)

Nevíte, jakou zvolit teplotu barvy, neboli teplotu chromatičnosti světla? Pro výběr platí jednoduché pravidlo. Teplota barvy LED pásku souvisí s doporučenou dobou používání. Pro svícení v průběhu dne doporučujeme používat LED pásky vyzařující studenou bílou barvu, která je podobná dennímu světlu. Tyto LED pásky spadají pod kategorii denní osvětlení a mají teplotu barvy v rozmezí 4000 K–6500 K.

Naopak pro svícení ve večerních hodinách a před spánkem doporučujeme takové LED pásky, které vyzařují teplou žlutou barvou s maximální hodnotou 2400 K. Ideální volbou je třeba LED pásek pro večerní osvětlení 1800K CRI95, který obsahuje pouze minimální množství modré složky světla. Pro vyfiltrování těchto LED pásků na našem e-shopu vyberte v panelu nalevo sekci „Doba použití“ a zaklikněte kategorii „večerní“ či „noční“.

Na obrázku níže pak můžete vidět, jak vypadá vyzařované světlo při odlišných teplotách chromatičnosti.

Zároveň platí, že pro dosažení benefitů zdravého osvětlení byste ve své domácnosti měli mít 3 odlišné světelné scény. Kromě scén určených pro denní a večerní svícení by měla být k dispozici i scéna pro noční svícení. Pokud se například vzbudíte během noci a budete potřebovat na toaletu nebo vás probudí vaše malé dítě a bude chtít nakrmit, měli byste si svítit takovým světlem, které obsahuje žádné či velmi malé množství modré složky a zároveň má nízkou intenzitu osvětlení.

2. Možnost měnit teplotu barvy (TW) a stmívatelnost 

V naší nabídce najdete nejen LED pásky na klasický vypínač, ale i chytré LED pásky, které umožňují měnit teplotu barvy (označujeme jako TW) a intenzitu osvětlení (stmívatelnost). Tyto inteligentní LED pásky jsou určeny pro celodenní svícení, neboť umí vytvářet světelné scény pro denní, večerní i noční svícení.

Na tomto videu si můžete prohlédnout, jak se mění teplota barvy a intenzita osvětlení u inteligentního LED pásku TW SUN@Home 2200-5000K.

Pro využití těchto funkcí chytrých LED pásků budete potřebovat vhodný napájecí zdroj, který je zařazen v podkategorii stmívatelné s TW.

3. Umístění LED pásku podle výkonu na metr (W/m) a světelného toku (lm)

Ještě, než začnete LED pásek vybírat, ujasněte si, co přesně jím chcete nasvítit. Pro osvětlení různých ploch a prostorů je totiž zapotřebí odlišné množství vyzařovaného světla, které se odvíjí od výkonu na metr a světelného toku LED pásku. Všeobecně pak platí, že s vyšším výkonem na metr a větším světelným tokem roste množství vyzařovaného světla (svítivost). Abychom vám výběr co nejvíce usnadnil, připravili jsme pro vás v popisu každého LED pásku sekci věnující se jeho použití. Zde najdete naše doporučení, kam se daný pásek hodí nejvíce.

Jestliže chcete osvětlit kuchyňskou linku, pracovní stůl v kanceláři nebo pracovní plochu v dílně, budete potřebovat LED pásek, který vyzařuje vysoké množství světla. A právě tyto LED pásky, které mají jak vysoký výkon na metr (W/m), tak rovněž vysoký světelný tok (lm), se výborně hodí pro nasvícení ploch, kde se váš zrak musí soustředit.

Druhou variantou jsou LED pásky s nízkým výkonem na metr a menším světelným tokem. Takové LED pásky doporučujeme používat pro nasvícení regálů, knihovny, špajzu nebo třeba sklepu. Jedná se tedy spíše o designové osvětlení, u kterého stačí menší svítivost.

Pro lepší pochopení vám uvedeme konkrétní příklad. Pokud si objednáte Plnospektrální LED pásek 4000K CRI99 a budete chtít nasvítit kuchyňskou linku, zvolte verzi s výkonem 28,8 W na jeden metr LED pásku (světelný tok 3313 lm). Naopak jestli budete potřebovat osvětlit schody a použít pásek jako designové svítidlo, zvolte verzi s výkonem 7,2 W na jeden metr LED pásku (světelný tok 570 lm).

4. Doporučení pro použití profilu pro chlazení

LED pásky produkují poměrně velké množství tepla, které může mít v případě špatného odvádění od LED diod negativní vliv na funkčnost i životnost svítidla. Proto doporučujeme používat LED pásky s výkonem vyšším než 10 W/m společně s profilem pro chlazení, díky kterému se teplo odvede od LED diod do okolního vzduchu (prostoru). Prodloužíte tím životnost LED pásku a zároveň nebude docházet k úbytkům svítivosti. Naopak při používání LED pásků s výkonem menším než 10 W/m nevzniká tak velké teplo, což znamená, že pořízení profilu pro chlazení není tolik potřebné.

V produktových popiscích jednotlivých LED pásků pak upozorňujeme na to, zda byste měli profil pro chlazení použít či nikoliv.

5. Stupeň krytí IP plnospektrálního LED pásku (ochrana proti cizím předmětům a vodě)

Stupeň krytí IP obsahuje dvě číslice (například IP20). První značí, jakou má dané svítidlo ochranu vůči vniknutí cizích předmětů a druhá udává, jakou má ochranu vůči vniknutí vody. V případě svítidel nás bude zajímat především ochrana vůči vniknutí vody. LED pásky určené pro interiérové osvětlení vám běžně dodáme ve verzi se základním stupněm krytí IP20. Tyto LED pásky však v žádném případě nedoporučujeme používat v prostorech, kde hrozí vysoké riziko kontaktu svítidla s vodou.

Pokud budete chtít LED pásek použít například pro nasvícení sprchového koutu nebo schodů před domem, jsme schopni vám doručit verzi s vyšším stupněm krytí IP67, která zabraňuje vniknutí vody při dešti a potenciální hrozbě zkratu. Pokud byste chtěli zjistit více o tom, do jakých prostorů si pořídit svítidlo s vyšším stupněm krytí IP, přečtěte si náš článek na blogu

6. Kolik metrů LED pásku si objednat?

Teď už víte, jaký LED pásek si vybrat podle doporučené doby používání, požadavků na množství vyzařovaného světla, zdali byste měli používat pásek společně s profilem pro chlazení nebo jestli je zapotřebí si objednat verzi s vyšším stupněm krytí IP. Nezapomeňte ovšem také objednat správnou délku.

Před objednáním si důsledně změřte délku plochy určené pro umístění LED pásku. Naše LED pásky prodáváme po celých metrech, avšak konkrétní délku si pak můžete na míru upravit. Pokud budete potřebovat vytvořit pásek například v délce 1,8 m, v produktových popiscích najdete návod, jak pásek zkrátit. Na následujícím obrázku můžete vidět, kam vyplnit požadovanou délku LED pásku v metrech.

7. Možnosti ovládání

Pokud chcete mít ve své domácnosti, kanceláři či jiném interiéru inteligentní osvětlení, můžete chytré plnospektrální LED pásky ovládat přes řídící systémy. Tyto systémy umožňují pomocí aplikace například ovládat svítidla ve vašem domově odkudkoliv, třeba i když budete na dovolené. Dále si díky tomu můžete svítidla ve vašem domě rozdělit podle jednotlivých místností, pro které si lze vytvořit odlišné světelné scény. Jeden člen rodiny tak může relaxovat při nízké teplotě barvy (například 2000 K) v obývacím pokoji, zatímco druhý člen se může soustředit na vypracování projektu v pracovně při vyšší teplotě barvy světla (4000 K). Mezi nejoblíbenější a nejčastěji používanější řídící systémy pak patří Casambi, Dali a LEDVANCE SMART + WiFi.

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se