
Věděli jste, že některá svítidla toho umí daleko víc, než se jen rozsvítit a zhasnout? Jsou totiž chytrá! Ať už se jedná o žárovku, LED pásek či celé LED svítidlo, s pomocí mobilní aplikace si můžete nastavit celou řadu funkcí.
V článku se dozvíte:
- Co všechno chytrá svítidla umí?
- Jak vám může chytré osvětlení usnadnit život?
Měnit barvu světla
Ráno studená bílá a večer teplá žlutá? Žádný problém! Díky chytrému osvětlení nepotřebujete mít zvlášť svítidla pro denní a večerní svícení. Jednotlivé scény si můžete pohodlně přepínat v rámci jednoho svítidla. Zatímco během dne si můžete nastavit studené bílé světlo vhodné na práci, večer zvolte teplé oranžové osvětlení o nižší teplotě barvy, které má snížený obsah modré složky a přispěje k tomu, aby se vám lépe usínalo.
Zvyšovat či snižovat jas
Stejně jako sluníčko svítí ráno a večer slaběji než v poledne, i chytré osvětlení umí měnit intenzitu svícení. Zatímco v ranních a večerních hodinách vám nejspíš přijde vhod spíše tlumenější světlo, během dne oceníte naopak intenzivnější osvětlení, jež podporuje produktivitu a dodá vám potřebnou energii.
Ovládání pomocí aplikace i vypínače na zdi
S chytrým osvětlením už se vám nikdy nestane, že byste odešli z bytu a celý den přemýšleli, jestli jste nezapomněli zhasnout. Díky ovládání pomocí bezplatné mobilní aplikace můžete jednotlivá svítidla snadno zapínat, vypínat či nastavovat kdykoliv a odkudkoliv. Zároveň, nemusíte se bát, že bez chytrého telefonu byste si doma neposvítili. Svítidla samozřejmě mají i klasické vypínače na zdi, kterými je můžete rozsvěcet či zhasínat.
Nastavování cirkadiálních rytmů
To nejlepší, co můžete pro své tělo udělat, je co nejvíce napodobovat přirozené venkovní osvětlení a následovat své vnitřní biologické hodiny. K tomu vám skvěle poslouží cirkadiánní rytmy, které si na chytrém osvětlení můžete nastavit. Ve vámi zvolené časy tak osvětlení bude vydávat takové světlo, jaké si nastavíte. Ráno vám může například svítit nižší intenzitou, jež se bude postupně zvyšovat do jasného, studeného světla a večer plynule přejde do tlumenějšího, teplého osvětlení o nižší teplotě barvy. Díky tomu nemusíte několikrát denně měnit intenzitu a teplotu barvy světla, ale svítidlo to jednoduše automaticky udělá za vás. A navíc plynule a přirozeně.
Probouzení světlem
Mnohá chytrá svítidla, žárovky či světelné budíky nabízí také funkci probouzení světlem, která vám významně zpříjemní ranní vstávání. V předem nastavený čas se svítidlo začne pomalu rozsvěcet a tím vás pozvolna probudí, tak jako v přírodě vycházející sluníčko. Vaše tělo tak bude mít dostatečný čas na to se v klidu probrat a vy se vyhnete šoku z hlasitě vyzvánějícího budíku či prudce rozsvíceného světla.
Jak vám chytré osvětlení usnadní život?
Možná vás to překvapí, ale chytré osvětlení vám může ušetřit spousty peněz. Nejenže všechna naše svítidla jsou LED úsporná a tedy spotřebovávají méně energie. Především díky nim nemusíte pořizovat zvlášť svítidla pro denní a večerní svícení. Namísto dvou či tří svítidel si tak vystačíte pouze s jedním.
K tomu vám může chytré osvětlení šetřit i cenný čas. Pokud využijete možnost nastavení cirkadiánních rytmů, svítidla se budou během dne automaticky přepínat mezi jednotlivými scénami a vy tak nebudete muset několikrát denně měnit nastavení ručně.
A to nejlepší na konec: Chytré osvětlení pozitivně ovlivní i vaše zdraví. Umí totiž skvěle napodobovat přirozené venkovní světlo, čímž posílí váš cirkadiánní rytmus a celkově zlepší kvalitu vašeho života.
Autor tohoto článku:
copywriter