724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Parametry zdravého svítidla: 4. díl – Circadian Stimulus

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 1.7.2022

Doba čtení

Parametr Circadian Stimulus (CS) vyjadřuje míru působení daného spektrálního složení světelného zdroje na cirkadiánní systém lidského těla a na synchronizaci biorytmů v těle. A vztahuje k nočnímu potlačení produkce hormonu melatoninu hodinovou expozicí konkrétního záření.

     Co se v příspěvku dozvíte?
  • Co přesně Circadian Stimulus vyjadřuje
  • Jak souvisí s biorytmy v těle, se spánkem a tvorbou melatoninu
  • Jaké jsou ideální hodnoty CS
  • Jak s parametrem pracujeme ve svitimprotebe

Tato metoda hodnocení vlivu světla na člověka byla vytvořena profesorem Mark S. Reaou, profesorkou Marianou Figueiro a kolegy ve výzkumném centru Lighting Research Center na americké univerzitě Renssealaer Polytechnic Institute.

Metodik pro hodnocení vlivu světla na člověka existuje samozřejmě více. Ve svitimprotebe používáme právě metodu CS, protože je dobře interpretovatelná v praxi a má pevný vědecký základ. V následujících dvou videích se dozvíte, co je cirkadiánní rytmus a parametr Circadian Stimulus neboli CS.

Cirkadiánní rytmus

Circadian stimulus

Ideální hodnota CS přes den je mezi 0,3 až 0,7. Naopak večer je doporučována hodnota CS, která se rovná 0,1 nebo je ještě menší. Právě i touto hodnotou se můžete při výběru ideálního svítidla do vašich domovů  či kanceláří řídit. Pokud však hledáte jednodušší interpretaci, u každého svítidla jsme připravili „Doporučenou dobu používání“, kde jsme graficky znázornili, kdy je daný světelný zdroj vhodné používat, aby nedocházelo k rozhození vašich cirkadiánních hodin. A abyste naopak podpořili pozitivní účinky světla na vaše zdraví.

Jak počítáme CS ve svítímprotebe?

Výpočet CS je komplikovaný, protože záření, které je nutné k cirkadiánnímu podnětu, není vnímáno pouze ipRGC buňkami, ale i tyčinkami a čípky. Výsledky elektrofyziologických experimentů ukazují, že zatímco ipRGC axony (vodivé buňky) jsou hlavním kanálem světelných signálů do vnitřních hodin, ipRGC dendrity (přijímací buňky), dostávají nepřímý vstup z tyčinek a čípků. Z tohoto důvodu je ve vztahu zahrnuto skotopické a fotopické vidění [109]. Celý výpočet je podrobněji popsán zde na straně 66 [109].

Jak jsem již výše zmínil, metoda CS je dobře interpretovatelná v praxi a má pevný vědecký základ, což nám umožňuje k výpočtu používat CS kalkulátor vytvořený profesorem Mark S. Reaou, profesorkou Marianou Figueiro a kolegy ve výzkumném centru Lighting Research Center. Kalkulátor je dostupný na www.lrc.rpi.edu. Pokud by jste se chtěli dozvědět více o tom, jak ho používat, doporučujeme shlédnout video zde.

K jakým hodnotám intenzity je CS vztaženo?

V místnostech, kde člověk pobývá delší dobu, doporučujeme používat slabé žluté světlo o intenzitě osvětlení 50-100 lx na večer (1,5 hodiny před usínáním) a silné namodralé bílé světlo o intenzitě osvětlení 1000-1500 lx při aktivních přes den. Proto uvádíme hodnoty CS v „Parametrech zdravého svítidla“ vztažené vždy k referenční hodnotě vertikální fotopické osvětlenosti 50 lx pro večerní a noční osvětlení a 1250lx pro denní osvětlení. V „Parametrech zdravého svítidla“ uvádíme také doporučené hodnoty jak pro denní scénu osvětlení (denní svítidla) označené znaménkem žlutého sluníčka, tak pro večerní a noční scénu (večerní a noční svítidla), kdy je hodnota vždy označena znakem modrého měsíce.

 

Důvody, proč bylo vytvořeno kvantitativní vyhodnocování vlivu světla na člověka, jsou klíčem k pochopení toho, jak světlo a tma ovlivňují lidské zdraví a pohodu. Bez kvantitativního popisu cirkadiánního světla a jeho účinků je obtížné učinit významný pokrok v odhalení problémů, které se skrývají v narušení cirkadiánních rytmů [109].

Informační zdroje použité v článku naleznete zde.

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se