724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Ještě nemáte světlo bez modré složky? 5 důvodů, proč by vám doma nemělo chybět

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 28.2.2024

Doba čtení

Chcete každý večer usínat jako miminko? A k tomu být zdravý jako rybička? Pak by vám světlo bez modré složky v domácnosti rozhodně nemělo chybět. Výhod má víc, než byste čekali.

V článku se dozvíte:

 • Jaké výhody má světlo bez modré složky?
 • V čem modré světlo škodí a kdy je dobré se mu vyhnout?
 • Jak správně používat osvětlení bez modré složky?
 • Jak poznat, že světlo neobsahuje modrou složku?
 • Proč by světlo mělo obsahovat zelenou složku?
 • Jaké produkty bez modrého světla u nás najdete?

5 důvodů, proč používat světlo bez modré složky

 • Večer vám zlepší náladu a navodí příjemnou zklidňující atmosféru
 • Přispěje k rychlejšímu usínání
 • Zajistí kvalitnější spánek
 • Upevní váš cirkadiánní rytmus
 • Zvýší kvalitu vašeho života

Modré světlo – dobrý sluha, špatný pán

Že jste o modrém světle ještě neslyšeli? Pak jste tu správně. Modré světlo je součástí přirozeného denního světla i většiny běžného umělého osvětlení. Je třeba s ním však zacházet opatrně. Když se modré složce v určitých částech dne vyhnete, věřte, že vaše tělo i mysl to ocení. Bude se vám lépe spát, stabilizuje se váš přirozený cirkadiánní rytmus a k tomu vám ubydou pocity stresu a vyčerpání.

Je tedy modré světlo škodlivé? Tak jednoduché to není. Vše záleží na tom, kdy se takovému světlu vystavujete. Zejména přes den může mít řadu pozitivních účinků. Zvýší koncentraci, nabudí vás energií a celkově přispěje k větší produktivitě. Zatímco během dne nám modré světlo dobře poslouží, večer se ale naopak stává nežádoucím.

V čem je modré světlo ve večerních hodinách škodlivé?

 

A kdy se tedy modrému světlu vyhýbat obloukem? Není to žádná věda. Pokud chcete svítit zdravě, snažte se jednoduše co nejvíce napodobit přirozené venkovní světlo. Zatímco ve dne je světla z oblohy víc a převládá v něm modrá složka, když se setmí, modrého světla ubude. Tím nás příroda automaticky přepne do režimu spánku.

Ideálně proto modrou složku začněte omezovat ve chvíli, kdy venku padne tma. Ne každému ale tento postup bude vyhovovat, obzvlášť v zimě, kdy slunce zapadá už v odpoledních hodinách. Jste noční sovy, kterým se nejlépe pracuje v noci? Anebo se vám nakupilo hodně práce a vy musíte večer dohánět resty, místo abyste si dávali šlofíka na gauči? Pokud potřebujete být produktivní i v pozdních hodinách, pak platí jednoduchá rada. Modré světlo vyřaďte zhruba 2 hodiny před usnutím.

Jak poznáte, že světlo neobsahuje modrou složku?

Již na první pohled si nejspíš všimnete, že na rozdíl od běžného denního osvětlení má světlo bez modré složky žlutou až oranžovou barvu podobnou plamenu hořící svíčky. Pokud si ale chcete být stoprocentně jisti, že světlo skutečně neobsahuje žádnou modrou složku, podívejte se na jeho světlené spektrum. Tento parametr měříme u všech nabízených svítidel vlastními měřícími přístroji. Najdete ho u každého produktu na konci galerie obrázků.

Na obrázcích níže můžete vidět měnící se podíl modré složky světla s rostoucí teplotou barvy od 1600 K do 2700 K.

Množství modrého světla při teplotě barvy 1600 K. Například LED žárovka bez modrého světla E14 2W 1600K neobsahuje žádnou modrou složku.

Množství modrého světla při teplotě barvy 1800 K. Takovou teplotou barvy svítí třeba LED žárovka Vintage E27 4W 1800K G200.

Množství modrého světla při teplotě barvy 2200 K. Takový poměr modrého světla najdete například u LED žárovky Ledvance E27 2,5W

Množství modrého světla při teplotě barvy 2700 K. Takový poměr modrého světla najdete třeba u Plnospektrální LED žárovka Emos E27 7,2W 2700K.

A jak je to se zelenou složkou?

Poradil vám někdo, že by večerní světlo nemělo obsahovat modrou ani zelenou složku? A řekl vám také, jak takové světlo bude vypadat? Pokud ze světelného spektra kompletně zmizí zelená složka, vznikne červené světlo. To však pro lidský organismus není vůbec přirozené. V přírodě je totiž ve večerních hodinách přirozené oranžové světlo podobající se plamenu hořící svíčky nebo ohně.

Naším hlavním cílem při vývoji osvětlení bez modrého světla bylo co nejvíce napodobit přirozené světlo vyskytující se v přírodě. Zároveň jsme se snažili o ideální kompromis mezi podílem zelené složky a světelným komfortem. Červené světlo, které vznikne při odstranění zelené složky je totiž nejen nepřirozené, ale při dlouhodobém používání také nepříjemné. Pod červeným světlem jsou špatně rozpoznatelné reálné barvy předmětů a celkově se významně sníží váš světelný komfort. Pokud si tedy z domácnosti večer nechcete udělat diskotéku a mít zde červené osvětlení, pak si vyberte některý z našich produktů bez modrého světla, které svítí příjemným, žluto oranžovým světlem.

Jak světlo bez modré složky zapojit do svého života?

Teorie je jedna věc, praxe druhá. Jak to tedy udělat, abyste se večer modrému světlu zcela vyhnuli?

Žárovky bez modrého světla

Základem zdravého osvětlení jsou správné žárovky. A proto jsme pro vás vyvinuli žárovky 100% bez modrého světla, které jsou ideální pro večerní a noční svícení. Trávíte večery přípravou jídla v kuchyni? Anebo si rádi čtete ve svém oblíbeném křesle v obýváku? Všude tam vám žárovky skvěle poslouží. Navíc je nabízíme v několika variantách podle velikosti výkonu či druhu patice nebo závitu, aby seděly do každého svítidla. Stačí si jen vybrat 😉

LED lampička na čtení s klipem

Také se každý večer těšíte, až si v klidu sednete a otevřete knížku? Anebo předčítáte pohádky na usnutí svým dětem? Pak by vám rozhodně neměla chybět naše LED lampička s klipem bez modrého světla. Nejenže svítí příjemně oranžovým světlem, umožňuje také měnit intenzitu svícení. Díky tomu přispívá k dobrému spánku. Navíc ji díky skřipci můžete připevnit prakticky kamkoliv a nabijete ji jednoduše přes USB. Zkrátka dokonalost.

LED žárovka bez modrého světla E27 1W 1600K
Noční svítidlo Agena detail

Noční světlo

Přepadá vás noční žravka, kvůli které vyrážíte vykrádat ledničku? Anebo v noci pravidelně vstáváte ke svému mimču? Využijte některé z našich nočních svítidel. Skvěle vám poslouží jako orientační osvětlení, které prostor osvítí přesně tak, abyste se ve tmě nepřerazili, a zároveň se vám nenarušil spánkový režim. A oblíbí si je i děti, které se v noci bojí tmy.

Fólie blokující modré světlo

Modré světlo na nás často číhá i tam, kde bychom ho skutečně nečekali. Vyzařují ho na nás digitální displeje praček, mikrovlnek či diody na mobilech a tabletech. Jak se tomuto modrému světlu vyhnout? Nebojte, nemusíte spotřebiče vytahovat každý večer ze zásuvky. Stačí displeje přelepit naší fólií blokující modré světlo a máte vyhráno.

Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám!

Stavíte dům nebo rekonstruujete svou domácnost? A záleží vám na tom, abyste si doma svítili zdravě? Nechte to na nás. Zpracujeme vám projekt osvětlení na míru přesně podle vašich představ.

Vytváříme světelné návrhy, výpočty osvětlení a 3D vizualizace umělého osvětlení. Kromě toho umíme také kompletní řešení osvětlení „NA KLÍČ“ včetně dodání svítidel, jejich montáže, nastavení a naprogramování systému řízení osvětlení, uvedení do provozu či zaškolení jak osvětlovací soustavu ovládat. Pokud tedy budujete rodinný dům, nové vnitřní prostory nebo rekonstruujete stávající, rádi vám pomůžeme. Více zjistíte v sekci Projekty osvětlení rodinných domů a bytů anebo nás kontaktujte, rádi vám vše vysvětlíme 🙂

Návrh interiérového osvětlení

Odkud to všechno víme?

Všechny informace čerpáme z odborných zdrojů a publikací. Za prověření svítidel se pak zaručuje náš specialista na zdravé osvětlení Filip Ruml, který se tomuto oboru věnuje již řadu let. Vášeň pro zdravé osvětlení se v něm probudila už na vysoké škole. Také proto své studium zakončil diplomovou prací na téma „Návrh interiérového svítidla v trendu Human Centric Lightning“. Pokud se tedy chcete poradit ohledně zdravého osvětlení nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Autor tohoto článku:

Helena Havranová

copywriter

Helča už od školních let tíhla k psaní a tato láska k písmenkům jí zůstala. V týmu Svítímprotebe má na starosti vše, co souvisí s texty. Pokud si tedy čtete popisky nových svítidel, kategorií na e-shopu či články na blogu, pak je s největší pravděpodobností psala Helča.

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se