724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Jak zdravě svítit během Vánoc?

Kategorie: Zdravé tělo, zdravá mysl

Datum zveřejnění: 23.11.2022

Doba čtení

Vánoce jsou svátky klidu a míru, ale všichni dobře víme, co je předchází. Všudypřítomný stres a shon kolem kupování dárků, pečení cukroví nebo příprav sváteční tabule. A nakonec to snad vůbec nejdůležitější – jak tento rok nazdobit vánoční stromeček? S dárky ani se sváteční tabulí vám bohužel neporadíme, ale jak si nazdobit vánoční stromeček tak, aby svítil zdravě a vy se tudíž cítili odpočatě? To poradit můžeme.

Klidné a pohodové Vánoce, to zní spíše jako sen, že? Pro nás je to ale realita a rádi se o ní podělíme! V čem spočívá naše tajemství?

Není to žádná věda. Spousta vánočního osvětlení obsahuje modrou složku světla (2700K-4000K). Ta je sice ideální, ale jen přes den, neboť má za cíl nabudit organismus k vyšší produktivitě, zlepšovat soustředěnost, zvyšovat náladu a zároveň má pozitivní vliv na kognitivní funkce. K večeru a pro vánoční čas je naopak důležité modré světlo nahradit teplým, žlutým (1600K-2000K). To se totiž podobá světlu zapadajícího slunce nebo hořící svíčce a vzbuzuje v nás přirozený pocit pohody.

Světlo, kterému se denně vystavujeme, ovlivňuje mj. i hladinu hormonů v každém lidském těle, jako je například Melatonin – hormon spánku a nebo Serotonin – hormon dobré nálady. Když tedy začnete používat zdravé osvětlení, které svítí ve večerních hodinách teplým odstínem žluté, nejen, že se lépe vyspíte, ale udržíte si přes svátky také dobrou náladu.

Pokud si teď lámete hlavu nad tím, jak tedy zdravě osvítit váš domov o Vánocích, doporučujeme používat vánoční osvětlení, které vyzařuje pouze teplý, žlutý odstín bez modrého světla. Takové světlo má teplotu barvy (odborně nazýváno teplota chromatičnosti) menší jak 2000 Kelvinů.
Třešničkou na dortu pak už je jen to, že takové teplé světlo výborně doplňuje všudypřítomnou okouzlující atmosféru, takže o kouzelné Vánoce máte postaráno.

Autor tohoto článku:

Jana Malá

poradce na designová osvětlení, grafik, fotograf a sockař

Janča je umělecká duše. Od mala kreslí a maluje, píše a zajímá se o estetično. Pracovala několik let jako Visual merchandiser pro nábytkářskou společnost, nyní se věnuje designovému osvětlení, našemu blogu a sociálním sítím. Jestli si nejste jistí ve výběru svítidla, nebo chcete poradit celkově s designem vaší domácnosti, napište Janči!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se