724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Ovládání světel pomocí DALI sběrnice

Kategorie: Návody a pomoc

Datum zveřejnění: 1.7.2022

Doba čtení

Sběrnice DALI umožňuje propojení velkého množství svítidel a vypínačů do jednoho funkčního celku. Díky tomu se interiér vaší domácnosti promění v moderní místo, kde jste pány světla. Sami si pomocí chytrých vypínačů zvolíte, jakou scénu chcete v místnosti mít. Tato možnost značně rozšiřuje použití osvětlení v interiérech a přibližuje váš domov k chytré domácnosti.

Prvky v síti DALI je možné nastavit a naprogramovat individuálně, a to pomocí USB převodníku, který se připojuje do počítače. DALI síť komunikuje pomocí 2 drátů, takže se jedná o relativně odolné řešení, které není závislé např. na wi-fi signálu. Tento fakt zároveň ale zvyšuje náklady na kabeláž. Na obrázku níže je typické zapojení DALI sítě.

Základem je zdroj DALI PS2 (případně DALI PS1), který napájí všechny prvky na DALI sběrnici. Zde je třeba při návrhu vzít v potaz, že max. proud zdroje musí pokrýt spotřebu všech prvků v síti, a to hlavně při zapnutí (náběhový proud neboli inrush current).

Dále jsou v síti přítomny chytré spínačové moduly, zde DALI XC. Tyto moduly se připojují ke klasickým tlačítkovým vypínačům. Spínačový modul má malou zástavbu a je tak možné jej umístit přímo do instalační krabice pod vypínač. Tímto krokem vytvoříte z obyčených tlačítek víceúčelové spínače a několika možnými funkcemi.

Vypínačové moduly pak prostřednictvím DALI sběrnice komunikují s chytrými zdroji LED svítidel. Ke každému takovému zdroji je třeba přivést jak napájení 230V, tak DALI sít. Z obyčeného svítidla se tak rázem stává prvek chytré domácnosti. Sami si můžete zvolit nastavení scén pro jednotlivá svítidla, případně místnosti a také čas, kdy se budou scény střídat. Díky tomu se stane z vašeho domova nejen chytrá domácnost, ale také zdravé místo k životu.

Posledním prvkem ukázkové DALI sítě je DALI USB. Jedná se o modul, který připojí DALI síť k počítači. Pomocí softwaru masterCONFIGURATOR pak lze provést kompletní nastavení všech prvků sítě. DALI USB není nutné mít zapojené trvale. Pro menší domácí sítě lze využít například služeb našich techniků, kteří vám rádi pomůžou s nastavením a uvedením do provozu.

Další prvky, které lze zařadit do DALI sítě jsou zakresleny ve schématu níže:

 

 

Obecné zásady pro zapojování sítě DALI

  • Vodiče DALI sběrnice se nesmí připojovat k síti 230V.
  • Signály na sběrnici DALI nejsou SELV. Proto by se mělo postupovat stejně jako při práci se síťovým napětím.
  • Vodiče sběrnice DALI jsou bez polarity, lze je zapojit jakkoliv.
  • V rámci 1 sběrnice DALI lze použít více chytrých modulů a zdrojů.
  • Spotřeba modulů v DALI síti nesmí přesáhnout max. proud zdroje, který napájí samotnou DALI síť
  • Dovolený úbytek napětí na sběrnici je 2V.
  • Topologie DALI sběrnice může být lineární, hvězda nebo strom. Celková délka sběrnice je dána tabulkou níže (při teplotě 25°C)
Materiál vodiče Průřez vodiče Maximální délka sběrnice
Měď 0,20mm² 45m
0,50mm² 112m
0,75mm² 168m
1,00mm² 224m
1,50mm² 300m
Hliník 0,20mm² 27m
0,50mm² 68m
0,75mm² 102m
1,00mm² 136m
1,50mm² 205m

 

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se