724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Jak omezit modré světlo v telefonu (Android)

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 23.7.2022

Doba čtení

Máte problémy usnout? Je problém uspat vaše děti, pokud si hrají se smartphonem před spaním? Pracujete na telefonu nebo tabletu do pozdního večera? Trpíte nespavostí? Omezení modrého světla z displeje smartphonu může být řešením.

Co se v příspěvku dozvíte?
  • Co je modré světlo
  • Jak ovlivňuje zdraví
  • Jak nastavit filtry modrého světla v androidu

Co je modré světlo?

Modré světlo je část barevného spektra světla, které vyzařuje ze světelných zdrojů. Za světelný zdroj se považuje jakékoliv zařízení, ze kterého světlo vychází. Tedy i displej smartphonu. Ono modré světlo, které nás nejvíce zajímá, se vyskytuje v mnoha světelných zdrojích. Svítí-li nám například stolní lampa, vidíme bílou barvu světla. Bíle fotony neboli světlo, tak jak jej vnímáme, však neexistuje. Ve skutečnosti dopadají na naše oko modré, zelené a červené složky světla. Mozek tyto barevné složky po dopadu na světlocitlivé buňky sítnice oka zpracuje a zobrazí nám bílou barvu. Tedy když si večer svítíme stolní lampou, která vyzařuje bílé světlo, je v tomto bílém světle obsažena i modrá složka.

Každý display smartphonu se skládá z mnoha malinkých LED zdrojů, které svítí modře, zeleně a červeně. Při určitém nastavení intenzity těchto malinkých LED zdrojů, vnímáme světlo ze smarthopnu jako bílé. Otázka, kterou se ve svítimprotebe zabýváme je i otázka škodlivosti světla ze  smartphonu.

Světlo z displeje smartphonu a lidské zdraví

Hlavní funkcí displeje každého smartphonu je jeho ovládání. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že se také jedná o světelný zdroj, který ovlivňuje naše zdraví a kvalitu spánku. Z již výše zmíněných složek světla má největší vliv na zdraví právě modré světlo, protože jsme na něj nejvíce citliví. Více o citlivosti lidského organismu na světlo naleznete zde.

Nyní se dostaneme k otázce, zda nám může světlo ze smartphonu škodit? Odpověď je ano, může. Nelze ale jednoduše říct, že modré světlo z displejů nám vždy škodí. Přes den ho potřebujeme pro stimulování dobré nálady, udržení aktivity a pro navození pocitu bdělosti. Právě tehdy je modré světlo žádoucí. Třeba hned po ránu nebo během pracovní doby či při sportu, kdy potřebujeme rychlé reakce a soustředěnost, doporučujeme využívat světlené zdroje s co nejvíce modrého světla. Světlo má totiž obrovský vliv na hladiny hormonů v našem těle. Například hormon kortizol dává organismu podnět k probuzení a aktivitě, udržuje nás soustředěné a plné energie. Naopak hormon melatonin je zase důležitý ve večerních hodinách a během noci. Pokud chceme mít kvalitní spánek, po kterém se budeme ráno cítit odpočatí a nebudeme potřebovat odpolední schrupnutí, musí naše tělo udržovat správné hladiny hormonů v těle.

Za nejdůležitější dobu, kdy je potřeba hlídat si modré světlo z displejů smartphonu, považujeme večerní a noční hodiny. Konkrétně časový úsek začínající v čase hodinu a půl před usínáním a končící ranním probuzením. V tuto dobu je ideální vůbec nedostávat modrou složku světla do lidského oka. Hodinu a půl před usínáním je důležité omezit modrou složku proto, aby se zabránilo vyplavování hormonu kortizolu do krve a mohla se zvýšit hladina hormonu spánku, melatoninu. Více o pozitivních účincích světla a o melatoninu naleznete zde.

Pokud se však budete večer před spaním dívat do vašeho smartphonu bez filtru modré složky, bude světlo z jeho displeje narušovat hladiny hormonů v těle, tedy i váš cirkadiánní rytmus a spánek. V tomto příspěvku si ukážeme, jak docílit u našich smartphonů toho, aby nepůsobily negativně na naše zdraví a spánek.

Jaký vliv má na lidský organismus světlo je přesněji popsáno v příspěvku Nevizuální systém vnímání světla. Dozvíte se zde, jaké buňky oka světlo přijímají, co je ovlivňuje a mimo jiné, jaké procesy se díky světlu v lidském těle odehrávají. To, jak se může modré světlo projevit na našem zdraví, je popsáno v článku Význam cirkadiánních rytmů u člověka. Proto se neváhejte podívat, jak to vlastně v našem těle funguje.

Spektrální diagram

Pro určování obsahu modrého světla v displeji je nejvhodnější nástroj zvaný spektrální diagram. Spektrální diagram (také spektrum) je graf závislosti vyzařované energie vzhledem k dané vlnové délce světla. Zjednodušeně řečeno, ukazuje nám, jaké množství všech barev (modré, zelené, červené a jejich odstínů) se ve světle vyskytuje. Pokud máme světelný zdroj, který svítí hodně modře, bude se v diagramu vyskytovat velká oblast v rozmezí cca od 450 až do 510 nm s vysokou energií (v diagramu je znázorněna modrou barvou).

Na obrázku níže vlevo můžete vidět spektrum vyzařovaného světla z mobilu Apple iPhone SE (1.generace). To obsahuje všechny potřebné barvy (červená, zelená, modrá), aby obraz displeje mobilu byl co možná nejrealističtější, ostrý a živý. Světlo takového displeje svítí běžně studenou bílou barvou, která obsahuje velké množství modré složky. V další části příspěvku se budeme zabývat tím, jak modré světlo, jenž je škodlivé ve večerních a nočních hodinách, můžeme v displejích omezit.

Filtr modrého světla

Na trhu s aplikacemi po android (odkaz) se objevuje nepřeberné množství takových filtrů. Rovněž existuje velké množství článků a studií, jak modré světlo ovlivňuje náš organismus před spánkem. Radí se v nich, že při používání mobilů je žádoucí si nainstalovat například filtr modrého světla. Nicméně není už tolik studií nebo článků o tom, jak kvalitně filtry dokáží odbourat ono modré světlo.

Pro otestování spektra displeje jsem použil mobilní telefon Google Pixel 4a. Jeho vyzařované spektrum je na obrázku níže, přičemž teplota chromatičnosti displeje mobilu je poměrně vysoká, 7259 K. To znamená, že světlo vyzařované mobilem má studenou bílou barvu. Displej se jeví jako jasný, ostrý, živý a kvalitně vybarvený.

Na dalších obrázcích lze pak vidět, jak se spektrum vyzařovaného světla změnilo po přelepení displeje oranžovou a červenou folií.

Spektrum světla po přelepení displeje oranžovou folií

Spektrum světla po přelepení displeje červenou folií

Filtr modrého světla – aplikace Night Filter

Aplikace Night Filter se jeví jako jeden z nejvíce potlačujících filtrů, proto jsme se rozhodli se zaměřit právě na ní. Řídí se pomocí polohy mobilu a času používání a její nastavení je velice jednoduché. Po spuštění filtru dojde k výraznému zčervenání displeje a k jeho ztmavení. Na naměřeném spektru je vidět jen malá část modrého světla, což je velmi dobře a oceňuji tuto snahu vývojářů aplikace. Bohužel ale daní za malou část modrého světla je slabá čitelnost displeje. Při čtení zpráv písmena jednoduše často splývaly nebo občas bylo těžké rozeznat, kde se nachází tlačítko na odeslání zprávy. Sledování videí je také obtížnější, protože displej se jeví jako vybledlý a chybí ostrosti kontur obrazu videa. Po čase si člověk na tento režim mobilu samozřejmě zvykne, ale ze začátku to chce určitou míru trpělivosti.

Ať už ale použijete nebo nepoužijete modrý filtr displeje mobilu, nezapomeňte,  že večer je krásný čas, během kterého bychom se spíše měli věnovat našim blízkým.

Informační zdroje naleznete zde.

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se