724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Světlo bez modré složky – zdravý spánek zaručen

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 12.12.2023

Doba čtení

Chcete v noci spát jako špalek a k tomu být zdravý jako rybička? Pak by vám světlo bez modré složky v domácnosti rozhodně nemělo chybět. To, jakému světlu se vystavujete je totiž pro vaše zdraví zcela zásadní. Pokud vám tedy záleží na tom, aby byl váš spánek co nejkvalitnější a váš cirkadiánní rytmus šlapal jako hodinky, osvětlení bez modré složky zaručeně musíte mít. Výhod má víc, než byste možná čekali.

V článku se dozvíte:

  • Jaké výhody má světlo bez modré složky?
  • Kam se osvětlení bez modré složky hodí?
  • Jak poznat, že světlo neobsahuje modrou složku?

K čemu je dobré světlo bez modré složky?

Možná vás to překvapí, ale druh osvětlení může zcela zásadně ovlivnit to, jak se vám bude usínat i jak kvalitní váš celkový spánek bude. Bojujete každý den s tím, že se vám nechce spát a ponocujete až do pozdních hodin? Anebo v posteli večer co večer koukáte hodiny do stropu, než zaberete? Na to všechno může mít správná volba osvětlení velký vliv.

Klíčové je vyhnout se ve večerních hodinách modrému světlu. Omezuje totiž produkci spánkového hormonu, který je pro správné usínání zcela zásadní. Pokud si tedy večer budete svítit světlem bez modré složky, usínat se vám bude úplně samo. Vyhnout byste se však měli všemu, co vyzařuje modré světlo. Jestli vás zajímá, jak omezit modré světlo na počítači nebo třeba telefonu, přečtěte si naše články. A pokud chcete být při ochraně před modrým světlem opravdu důslední, využijte naši přelepovací fólii blokující modré světlo. Díky ní můžete nežádoucí modrou složku eliminovat i z domácích spotřebičů a dalších digitálních zařízení.

Osvětlení bez modré složky pak rovněž příznivě působí na vaše celkové rozpoložení. Ať už večery rádi trávíte s knížkou, dobrým filmem anebo si jen tak povídáte se svými blízkými, příjemně žluté až oranžové světlo skvěle doplní tuto poklidnou večerní atmosféru a zklidní vaše tělo i mysl. Zkrátka a dobře, čím méně modré složky světlo ve večerních hodinách má, tím lépe.

Kam se světlo bez modré složky hodí?

Jednoduše všude tam, kde trávíte čas zhruba dvě hodiny před usnutím. Rádi si večer čtete či sledujete filmy? Anebo jste nadšenci do ručních prací a vyrábění? Při všech těchto činnostech můžete světlo bez modré složky využít.

Osvětlení bez modré složky však ocení i ti, kteří v noci vstávají a potřebují si posvítit na cestu. Ať už vás přepadá noční žravka, chodíte často na toaletu anebo vstáváte k hladovému mimču, potřebujete světlo, díky kterému se po tmě nepřerazíte a které zároveň nenaruší váš spánek. A to naše žárovky, lampičky či jiná svítidla bez modré složky splňují dokonale.

Jak poznáte, že světlo neobsahuje modrou složku?

Již na první pohled si nejspíš všimnete, že na rozdíl od běžného denního osvětlení má světlo bez modré složky žlutou až oranžovou barvu podobnou plamenu hořící svíčky. Že světlo skutečně neobsahuje žádnou modrou složku pak můžete zjistit z jeho světleného spektra. Tento parametr navíc u každého produktu, který na našem e-shopu najdete ověřujeme vlastními měřícími přístroji.

Na obrázcích níže můžete vidět měnící se podíl modré složky světla s rostoucí teplotu barvy od 1600 K do 2700 K.

Množství modrého světla při teplotě barvy 1600 K. Například LED žárovka bez modrého světla E14 2W 1600K neobsahuje žádnou modrou složku.

Množství modrého světla při teplotě barvy 1800 K. Takovou teplotou barvy svítí třeba LED žárovka Vintage E27 4W 1800K G200.

Množství modrého světla při teplotě barvy 2200 K. Takový poměr modrého světla najdete například u LED žárovky Ledvance E27 2,5W

Množství modrého světla při teplotě barvy 2700 K. Takový poměr modrého světla najdete třeba u Plnospektrální LED žárovka Emos E27 7,2W 2700K.

 

S teplotou barvy světla se pak mění i jeho barevný odstín a vzhled nasvícené místnosti. Abyste měli lepší představu o tom, jak bude vypadat pokoj osvětlený žárovkami, které mají teplotou barvy v rozmezí 1600 K–2200 K, prohlédněte si následující obrázky.

Nasvícení pokoje při teplotě barvy 1600 K

Nasvícení pokoje při teplotě barvy 1800 K

Nasvícení pokoje při teplotě barvy 2000 K

Nasvícení pokoje při teplotě barvy 2200 K

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se