724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Jak omezit modré světlo v telefonu (iOS)

Kategorie: Zdravé a praktické rady

Datum zveřejnění: 23.6.2022

Doba čtení

Máte problémy usnout? Je problém uspat vaše děti, které si hrají se smartphonem před spaním? Pracujete na telefonu nebo tabletu do pozdního večera? Trpíte nespavostí? Omezení modrého světla z displeje smartphonu může být řešením.

 Co se v příspěvku dozvíte?
  • Co je modré světlo
  • Jak ovlivňuje zdraví
  • Jak nastavit filtry modrého světla v ios

Co je modré světlo?

Modré světlo je část barevného spektra světla, které vyzařuje ze světelných zdrojů. Za světelný zdroj se považuje jakékoliv zařízení, ze kterého světlo vychází. Tedy i displej smartphonu. Ono modré světlo, které nás nejvíce zajímá, se vyskytuje v mnoha světelných zdrojích. Svítí-li nám například stolní lampa, vidíme bílou barvu světla. Bíle fotony neboli světlo, tak jak jej vnímáme, však neexistuje. Ve skutečnosti dopadají na naše oko modré, zelené a červené složky světla. Mozek tyto barevné složky po dopadu na světlocitlivé buňky sítnice oka zpracuje a zobrazí nám bílou barvu. Tedy když si večer svítíme stolní lampou, která vyzařuje bílé světlo, je v tomto bílém světle obsažena i modrá složka.

Každý display smartphonu se skládá z mnoha malinkých LED zdrojů, které svítí modře, zeleně a červeně. Při určitém nastavení intenzity těchto malinkých LED zdrojů, vnímáme světlo ze smarthopnu jako bílé. Otázka, kterou se ve svítimprotebe zabýváme je i otázka škodlivosti světla ze  smartphonu.

Světlo z displeje smartphonu a lidské zdraví

Hlavní funkcí displeje každého smartphonu je jeho ovládání. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že se také jedná o světelný zdroj, který ovlivňuje naše zdraví a kvalitu spánku. Z již výše zmíněných složek světla má největší vliv na zdraví právě modré světlo, protože jsme na něj nejvíce citliví. Více o citlivosti lidského organismu na světlo naleznete zde.

Nyní se dostaneme k otázce, zda nám může světlo ze smartphonu škodit? Odpověď je ano, může. Nelze ale jednoduše říct, že modré světlo z displejů nám vždy škodí. Přes den ho potřebujeme pro stimulování dobré nálady, udržení aktivity a pro navození pocitu bdělosti. Právě tehdy je modré světlo žádoucí. Třeba hned po ránu nebo během pracovní doby či při sportu, kdy potřebujeme rychlé reakce a soustředěnost, doporučujeme využívat světlené zdroje s co nejvíce modrého světla. Světlo má totiž obrovský vliv na hladiny hormonů v našem těle. Například hormon kortizol dává organismu podnět k probuzení a aktivitě, udržuje nás soustředěné a plné energie. Naopak hormon melatonin je zase důležitý ve večerních hodinách a během noci. Pokud chceme mít kvalitní spánek, po kterém se budeme ráno cítit odpočatí a nebudeme potřebovat odpolední schrupnutí, musí naše tělo udržovat správné hladiny hormonů v těle.

Za nejdůležitější dobu, kdy je potřeba hlídat si modré světlo z displejů smartphonu, považujeme večerní a noční hodiny. Konkrétně časový úsek začínající v čase hodinu a půl před usínáním a končící ranním probuzením. V tuto dobu je ideální vůbec nedostávat modrou složku světla do lidského oka. Hodinu a půl před usínáním je důležité omezit modrou složku proto, aby se zabránilo vyplavování hormonu kortizolu do krve a mohla se zvýšit hladina hormonu spánku, melatoninu. Více o pozitivních účincích světla a o melatoninu naleznete zde.

Pokud se však budete večer před spaním dívat do vašeho smartphonu bez filtru modré složky, bude světlo z jeho displeje narušovat hladiny hormonů v těle, tedy i váš cirkadiánní rytmus a spánek. V tomto příspěvku si ukážeme, jak docílit u našich smartphonů toho, aby nepůsobily negativně na naše zdraví a spánek.

Jaký vliv má na lidský organismus světlo je přesněji popsáno v příspěvku Nevizuální systém vnímání světla. Dozvíte se zde, jaké buňky oka světlo přijímají, co je ovlivňuje a mimo jiné, jaké procesy se díky světlu v lidském těle odehrávají. To, jak se může modré světlo projevit na našem zdraví, je popsáno v článku Význam cirkadiánních rytmů u člověka. Proto se neváhejte podívat, jak to vlastně v našem těle funguje.

Spektrální diagram

Pro určování obsahu modrého světla v displeji je nejvhodnější nástroj zvaný spektrální diagram. Spektrální diagram (také spektrum) je graf závislosti vyzařované energie vzhledem k dané vlnové délce světla. Zjednodušeně řečeno, ukazuje nám, jaké množství všech barev (modré, zelené, červené a jejich odstínů) se ve světle vyskytuje. Pokud máme světelný zdroj, který svítí hodně modře, bude se v diagramu vyskytovat velká oblast v rozmezí cca od 450 až do 510 nm s vysokou energií (v diagramu je znázorněna modrou barvou).

Na obrázku níže vlevo můžete vidět spektrum vyzařovaného světla z mobilu Apple iPhone SE (1.generace). To obsahuje všechny potřebné barvy (červená, zelená, modrá), aby obraz displeje mobilu byl co možná nejrealističtější, ostrý a živý. Světlo takového displeje svítí běžně studenou bílou barvou, která obsahuje velké množství modré složky. V další části příspěvku se budeme zabývat tím, jak modré světlo, jenž je škodlivé ve večerních a nočních hodinách, můžeme v displejích omezit.

Filtry modrého světla v iOS

Zaměřme se na konkrétní displej, a to smartphonu Apple iPhone SE (1. generace). Vyzařované světlo jeho displejem je při plném podsvícení bez filtru modrého světla studené a bílé. Zobrazené předměty na displeji jsou plné barev, obraz je ostrý a jasný. Dokonalé podmínky pro sledování filmů, fotek či videí. Po změření takového displeje našim spektroradiometrem Sekonic C-7000 dostaneme spektrální graf, jenž je na obrázku 1. Naměřená teplota chromatičnosti je 6923 K, což odpovídá studené bílé barvě. Dle spektrální grafu je patrné, že obsahuje velké množství modrého světla.

Bez filtru a s filtrem Night Shift

Obr. 2. Spektrum displeje Iphone SE (1. generace) s filtrem
modré složky Night Shift nastaveným na nejteplejší barevný tón.

Systém iOS nabízí možnost potlačení modrého světla pomocí funkce Night Shift obsažené v samotném operačním systému. Odhaduji, že při tvorbě této funkce kladli vývojáři velký důraz na komfort uživatele, který je často upřednostňován před našim zdravím a spánkem. Po aktivaci této funkce jsme změřili spektrum displeje (obrázek 2), dle kterého je stále patrný obsah modrého světla. Čím více totiž na displeji omezíte modrou a zelenou složku, tím méně bude sledování filmů a videí komfortnější. Jde tedy o jakýsi kompromis mezi zdravím a komfortem. Jelikož i po použití funkce Night Shift vychází z displeje stále dost velké množství modré a zelené složky světla, pokračovali jsme v hledání lepšího řešení.

Ideální řešení jsme našli až v samotném nastavení systému iOS, konkrétně pomocí filtrů barev. Pokud chcete úplně potlačit modrou složku v displeji, doporučujeme použít toto nastavení. Jak nastavit a aktivovat filtr barev pro omezení modrého světla se můžete dozvědět ve videu níže.

 

Jak nastavit filtr modrého světla

Iphone SE (1. generace)

S filtrem nastaveným pomocí filtrů barev

Obr. 3. Spektrum displeje Iphone SE (1. generace) s filtrem
modré složky nastaveným pomocí filtrů barev.

Na obrázku 3, kde jsme měřili omezení modrého světla pomocí filtrů barev, je patrné, že světlo neobsahuje téměř žádnou modrou ani zelenou složku světla. V grafu se vyskytuje pouze malá část modrého světla. Díky ní je displej smartphonu stále čitelný. Převážná část světla, které zůstalo, je v žluto-oranžové až červené části grafu, proto má displej sytě načervenalou barvu. Jednou se nás ptal zákazník na otázku, zda lze omezit modrou složku displeje tak, aby nebyl ten displej tak moc červený? Odpověď byla, že nelze. Displej svítí třemi barvami – červenou, zelenou a modrou. Když vypnete modrou a zelenou, zůstane pouze červená barva. Právě proto je červený i samotný displej.

Díky omezení modrého světla nyní displej iPhonu SE nenarušuje cirkadiánní rytmus lidského těla před a během spánku. Při snížení intenzity (jasu) displeje navíc klesne intenzita osvětlení displeje a do našeho oka se dostane o to méně světla, což je opět žádoucí. Při snížení jasu ze 100 % na nejmenší možnou úroveň, jsme naměřili pokles intenzity displeje o 99 %. Zde se často setkáváme s reakcí, že displej je po snížení intenzity nečitelný a nic na něm nelze vidět. To ale neplatí v případě, když se používá v úplné tmě nebo prostoru s nízkou hodnotou intenzity osvětlení.

Přesně to, co platí pro displej smartphonu, platí totiž i pro osvětlení domácnosti. Pokud si tedy na večer snížíte intenzitu interiérového osvětlení, omezíte modrou složku, vaše oči se na to adaptují a načervenalý displej pro vás bude dobře čitelný. Také v noci, kdy má být v ložnici úplná tma, jsou oči adaptované na toto prostředí a ovládání smartphonu se zapnutým filtrem barev není problém.

Naše osobní zkušenost

Mile mě překvapilo, že i v takto ztmaveném a do červena zabarveném displeji jsou všechny aplikace hezky čitelné. Lze bez potíží psát zprávy nebo si číst články. Sledování videí už moc komfortní není, ale displeji přesto nechybí potřebná ostrost a lze v něm jednoduše rozeznat kontury a obraz videa. Filtr modrého světla používám delší dobu a postupně se u mě stala jakousi neodmyslitelnou součástí večerní činnosti na mobilu. Pociťuji daleko menší podráždění očí během večera, ale při probuzení. Obecně ale oceňuji filtry modrého světla hlavně při používání během noci. Když se totiž během noci probudím a chci se podívat kolik je hodin nebo zda mi nepřišla nějaká zpráva, je pro mě daleko příjemnější dívat se do červeně podbarveného displeje se sníženým jasem, než do plně rozsvíceného bílého displeje.

Doporučujeme používat filtry modrého světla ve večerních a nočních hodinách v kombinaci se snížením jasu displeje na co nejnižší úroveň. Vždy lepší částečný filtr než žádný. Avšak pokud chcete ideální řešení s ohledem na zdraví a spánek, my ho našli – nastavení pomocí filtrů barev.

 

Informační zdroje použité v článku naleznete zde.

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se