724 411 489
Zákaznická podpora: Po–Ne 7:30–19:00

Zdravě osvětlený blog

Výběr správné LED žárovky v 5 krocích

Kategorie: Návody a pomoc

Datum zveřejnění: 4.12.2023

Doba čtení

Chcete ve vašem domově či kanceláři používat zdravé osvětlení? Pak jsou pro vás naše LED žárovky jasnou volbou. Díky vysokému indexu podání barev (CRI) se světlo, které žárovky vydávají velmi podobá přirozenému slunečnímu svitu. Svícení těmito LED žárovkami má tak pro vaše fyzické i psychické zdraví mnoho benefitů. Abychom vám usnadnili volbu té správné LED žárovky, připravili jsme pro vás 5 kritérií, která vám výběr usnadní.

V článku se dozvíte:

  • 5 hlavních kritérií pro výběr LED žárovky

Nevíte si rady, jakou žárovku vybrat? Nevěšte hlavu. Popsali jsme pro vás  5 hlavních kritérií, díky kterým se v naší nabídce snadno zorientujete.

1. Závity a patice

Základním kritériem při výběru plnospektrálních LED žárovek jsou patice a závity. Při špatném výběru totiž nebudete moci novou žárovku do vašeho svítidla vůbec použít. Pečlivě si tedy zkontrolujte, pro jaký typ žárovky je objímka svítidla přizpůsobena.

Žárovku se závitem poznáte tak, že se do objímky svítidla šroubuje. Naopak žárovka s paticí má dva výstupky, které se do objímky zasouvají a následně se žárovka upevní pootočením.

Na obrázku jsou znázorněny 3 nejčastěji používané typy LED žárovek, tedy se závitem E27, závitem E14 a paticí GU10. Číslo u označení závitu (například E27) představuje jeho průměr v milimetrech, číslo u patice (například GU10) pak značí vzdálenost mezi dvěma výstupky.

2. Umístění LED žárovky v závislosti na výkonu (W) a světelném toku (lm)

Obě veličiny udávají, jaké množství světla LED žárovka vyzařuje. Zjednodušeně lze říct, že s rostoucí výkonností stoupá i světelný tok. A právě tyto parametry jsou stěžejní pro to, do jakých prostor je žárovka určena.

LED žárovky vyzařující větší množství světla doporučujeme používat pro osvětlení místností, kde se váš zrak musí soustředit. Například plnospektrální LED žárovka Emos E27 7,2W 4000K se skvěle hodí pro nasvícení stolu v pracovně nebo dětském pokoji. Vytvoří totiž dostatečné množství světla, díky kterému se budete moci lépe soustředit a váš zrak se nebude tolik namáhat.

Naopak při večerním relaxování před spánkem tolik světla potřebovat nebudete. Bohatě vám proto bude stačit například LED žárovka Emos E27 4W 2200K, kterou můžete umístit do svítidla na nočním stolku nebo u křesla, ve kterém si večer rádi čtete.

V popisu každé LED žárovky pak naleznete část věnující se jejímu použití, kde najdete ikonky s popisy jednotlivých možností použití.

3. Teplota barvy světla (K)

Tento parametr, nazývaný také jako teplota chromatičnosti, má úzkou spojitost s doporučenou dobou používání. Ve vaší domácnosti nebo podniku byste měli mít 3 odlišné světelné scény rozdělené podle jednotlivých částí dne.

LED žárovky s teplotou barvy v rozmezí 4000 K–6500 K používejte během dne, tedy od rána do odpoledne (denní svícení). Díky vysoké teplotě chromatičnosti tyto LED žárovky zvyšují koncentraci a přispívají k větší produktivitě. Během večera, v době před spánkem a po čas polední pauzy doporučujeme používat LED žárovky bez nebo se zanedbatelným množstvím modré složky světla (večerní svícení). Tyto LED žárovky mají teplotu chromatičnosti v rozmezí 1600 K–2400 K. Stejný typ žárovek s teplotou barvy mezi 1600 K–2400 K pak používejte i pokud se například probudíte během noci. Zvolte však nízkou intenzitu osvětlení (noční svícení).

Na obrázku níže můžete vidět, jak se s rostoucí teplotou barvy mění vyzařované světlo z teplé žluté na studenou bílou.

4. Stmívatelnost a možnost měnit barvy (TW)

Kromě žárovek, jež lze zapínat a vypínat v naší nabídce naleznete i chytré LED žárovky. Ty pomocí ovládání v aplikaci umožňují měnit intenzitu osvětlení (stmívatelnost) a teplotu chromatičnosti barvy.

V předchozím bodě jsme se zmínili o tom, že pro každou domácnost doporučujeme 3 odlišné světelné scény. Inteligentní LED žárovky s možností změny teploty barvy a intenzity osvětlení spadají do kategorie svítidel pro celodenní svícení, neboť umí vytvořit scénu pro denní, večerní i noční osvětlení.

Na videích níže si můžete prohlédnout, jak chytré LED žárovky Philips Hue E27 7W 2200-4500K a SUN@Home GU10 4,9W 2200-5000K dokážou měnit teplotu barvy světla a intenzitu osvětlení.

5. Možnosti ovládání

Pokud chcete mít ve vašem domově inteligentní osvětlení, můžete chytré LED žárovky ovládat přes řídící systémy. Ty vám pomocí mobilní aplikace umožní ovládat svítidla ve vašem domově odkudkoliv, třeba i když budete na dovolené. Dále si díky tomu můžete svítidla ve vašem domě rozdělit podle jednotlivých místností, pro které si lze vytvořit odlišné světelné scény. Jeden člen rodiny tak může relaxovat při nízké teplotě barvy (například 2000 K) v obývacím pokoji, zatímco druhý se může soustředit na vypracování projektu v pracovně při vyšší teplotě barvy světla (4000 K).                                                       

Autor tohoto článku:

Filip Ruml

světelný technik a odborník na zdravé osvětlení

Filip se věnuje zdravému interiérovému osvětlení již 7 let. Dělal nespočet návrhů a projektů osvětlení, vyzná se v technických záležitostech svítidel a dokáže hodiny povídat o tom, jak působí světlo na cirkadiánní rytmus, spánek a všeobecně zdraví. Pokud chcete poradit ohledně zdravého osvětlení, nebo máte technický dotaz, zeptejte se Filipa!

Pokud sdílíte naše nadšení pro zdravé osvětlení,
sjednejte si s námi úvodní schůzku zdarma.

Sejít se